A Gazprom többségi tulajdonos a Szahalin-2-ben
A Gazprom többségi tulajdonosként beszállt az orosz távol-keleti Szahalin-2 gáz- és olajprojektbe, és Vlagyimir Putyin elnök nyomban a környezetvédelmi problémák megoldódásáról adott számot az immár csak kisebbségi részvényes brit-holland Shell, a japán Mitsui és a Mitsubishi vezetőit fogadva csütörtök este a Kremlben.
Az orosz állami ellenőrzésű monopólium 7,45 milliárd dollár készpénzért 50 százalék plusz egy részvényes részesedést szerez a világ legnagyobb gázkitermelő-cseppfolyósító beruházását megvalósító Sakhalin Energy csoportban, amelyben a többiek eddigi hányada a felére (jelesül a Shell-é 55 százalékról 27,5-re, a Mitsuié 25 százalékról 12,5-re, a Mitsubishié pedig 20 százalékról 10-re) zsugorodik a csütörtökön aláírt jegyzőkönyv értelmében - jelentette Alekszej Miller Gazprom-vezér Putyinnak.
Ez az ügylet újabb győzelem a Kreml számára, amely a gazdasági kulcspozíciók ellenőrzésére törekszik, kiterjesztve a kormányellenőrzést a stratégiai szektorokban. "Tudom, hogy még hátra vannak az önök megbeszélései az ásványkincstárca képviselőivel, de ahogyan tájékoztattak engem, az elvi kérdések megoldottnak tekinthetők" - újságolta az orosz elnök a jó hírt vendégeinek.
Az ásványkincstárca ugyanis a koncessziók megvonásával fenyegette meg a Sakhalin Energyt, amelyet a környezetvédelmi felügyelet nyáron súlyos szabálysértésekkel vádolt meg a projekt megvalósítása során. A Shell, amely már tavaly megegyezett a Gazprommal abban, hogy betársulhat a Szahalin-2-be, december elején tett új ajánlatot az orosz monopóliumnak.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.