Bajnai: kiemelt figyelmet kapnak a fejletlen régiók
Az észak-alföldi régió fejlettsége jelenleg az Európai Unió átlagának 36-37 százalékát éri el, miközben Budapesten ez a mutató 125 százalékos, ezért a fejlesztési forrásokat a jövőben az ország elmaradottabb részeire kell eljuttatni - mondta Bajnai Gordon fejlesztéspolitikai kormánybiztos.
Magyarország ugyan jól teljesített az elmúlt tíz évben az Európai Unióhoz való felzárkózásban, így országos szinten 15 százalékkal kerültünk közelebb az uniós átlaghoz, de az a baj, hogy közben egyes régiók, mint a dél-dunántúli, dél-alföldi, vagy az észak-alföldi, 14 százalékkal leszakadtak a magyar átlaghoz képest - mondta Bajnai Gordon, fejlesztéspolitikai kormánybiztos.
"A 19. század vége óta nem látott időszak köszöntött Magyarországra a fejlesztések terén, mert (2007-től) hét év alatt 8 ezer milliárd forint uniós pénzt költhetünk el (a II. Nemzeti Fejlesztési Terv során) - fogalmazott az elkövetkező időszak kilátásairól a kormánybiztos.
Ebből jut forrás az Alföldön az ivóvízminőség- javító, illetve a hulladékgazdálkodási és közlekedési programokra, az M44-es út kétszer kétsávossá bővítésére Kecskemét és Békéscsaba között, valamint vasútfejlesztésre Szolnok-Debrecen illetve Szolnok-Lökösháza között.
Bajnai Gordon kiemelte: minden régiót külön-külön támogatnak, és mivel az észak-alföldi régió a statisztikai mutatók alapján a legfejletlenebb, a legtöbb fejlesztési pénzt, összesen 270 milliárd forintot ez a térség kapja. A pénzből egyebek között vállalkozás- és településfejlesztésre, kis iskolák felújítására, a turisztika fellendítésére, helyi környezetvédelemre, és járóbeteg-szakellátásra lehet majd pályázniuk a településeknek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.