Az EU és Kazahsztán atomenergetikai együttműködése
Az unió miniszterei jóváhagyták a tervet, hogy az unió az atomenergetikai együttműködésről átfogó megállapodást kössön Kazahsztánnal, a világ egyik legnagyobb urániumtermelő országával.
Az EU energiaellátásnak diverzifikálását célzó megállapodás kiterjed az atomergetikai biztonság növelésére, nukleáris fúziós kutatásra, fejlesztésre és a hasadóanyagok forgalmazására is.
A belgiumi hivatalos látogatáson tartózkodó Nursultan Nazarbajev kazah államfő látja el várhatóan még ma kézjegyével a megállapodást.
Az EU bizottsága októberben közölte, hogy a volt közép-ázsiai szovjet köztársasággal összesen mintegy 500 millió eurós értékű szerződést akarnak kötni a következő tíz évben, egyebek között közös fejlesztési programokra, technikai információcserére vonatkozóan.
Kazahsztán a világ ötödik legnagyobb urániumkészlettel rendelkező országa, a kitermelésben pedig a harmadik legnagyobb Ausztrália és Kanada után. Jelenleg az ország azonban csak 3 százalék erejéig látja el hasadóanyaggal az európai atomerőműveket.
Az Európai Unió egyrészt keresi az útját az orosz energiaimporttól való erőteljes függőség mérséklésének, másrészt fontos szerepet tulajdonít az atomenergia-iparnak, mivel ezzel enyhíteni lehet a jövőben az ásványi nyersanyagok energetikai felhasználása miatti környezeti ártalmakat.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.