Gyurcsány két szűk esztendőt ígér
Költségvetési értelemben szigorú évek elé néz az ország, két szűk esztendő következik – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök hétfőn napirend előtt az Országgyűlésben. Előre jelzett felszólalásáról a Fidesz és a KDNP, a frakcióvezetők kivételével, kivonult.
Gyurcsány Ferenc. A minisztériumok többet akarnak, mint amennyi van © Horváth Szabolcs |
A jövő évi költségvetés tervezése kapcsán elmondta, hogy a tárcák a tervezési előirányzathoz képest összesen 300 milliárd forinttal szeretnének többet kapni, miközben a kormány mozgástere, a konvergenciaprogramban jelzett 6,8 százalékos hiányt tartva, 30 milliárd forint körül van. Az egyes minisztériumoknak ezért biztosan át kell tervezniük a rájuk vonatkozó költségvetési fejezetet.
A kormányfő beszámolt róla, hogy a jövő évi költségvetés olyan lesz, amely túlmutat a 2007-es éven, és az azt követő három, négy évre is lesz kitekintése. Minden korábbi költségvetésnél mélyebben fogja bemutatni a következő időszak költségvetési, államháztartási folyamatait, annak érdekében, hogy előre fel lehessen készülni a következő évekre.
A miniszterelnök tájékoztatta a képviselőket, hogy a költségvetésről első olvasatban a kormány szerdai ülésén tárgyal, ezt követően érdekegyeztetés és társadalmi párbeszéd kezdődik, és a törvényi előírásoknak megfelelően október 31-ig benyújtják a parlamentnek a törvényjavaslatot.
Gyurcsány Ferenc szerint a következő évben sem lesz az ideinél több „közforrás” az egészségügyre, és ráadásul hat százalékos inflációval is számolni kell. Az egészségügy mai állapotában pénzügyileg nem tartható fenn, változtatás nélkül a jelenlegi viták megszaporodnának, ugyanakkor csak több pénzzel egyébként sem oldható meg minden gond és baj.
Olyan, az intézményrendszer egészét érintő fejlesztési programot kell a kormánynak elkészítenie, amely azt mondja valamennyi polgárnak, hogy „nem vagy kevésbé fontos, mint az, aki mondjuk egy egészségügyi ellátás szempontjából előrébb járó dunántúli megyében született” – mondta a miniszterelnök.
Véleménye szerinte Magyarországon egyszerre van jelen az üzleti egészségügy és a valamennyiünk közkincsét képező egészségügy. A legnagyobb kérdés, hogy e kettő hogyan fér meg egymás mellett. Az elmúlt évtizedben Gyurcsány szerint ezt a kérdést nem tették fel soha, mindig csak részproblémákkal foglalkoztak. Mint mondta, a válasz a biztosítás alapú egészségügy, amelyik közvetíthet e kétféle egészségügy között, kiszámítható viszonyokat teremtve. „Nehéz reformokat bevezetni, de muszáj. Nem magunk miatt, hanem az ország miatt és a gyermekeink miatt” – hangsúlyozta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.