2006. szeptember. 26. 18:27 Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 26. 19:14 Vélemény

Veres: Pótköltségvetés nem kell

Nem lesz pótköltségvetés, nincs szükség különleges kormányzati intézkedésre – nyilatkozta a Népszabadságnak Veres János pénzügyminiszter, aki szerint tarthatók éves terveik.

-Miért húzták el a választások utánra a hiányszámok közlését?

Veres János: Szó sincs időhúzásról. A pénzügyi tárca mindig a hónap ötödik munkanapját követően közli az adatokat. Most se tettünk másként. [A Népszabadság 45 közzététel dátumát nézte meg, 21 alkalommal jelent meg az adat az ötödik munkanap előtt, számos esetben pedig az 5.munkanapon].

-Mikor tudta meg, hogy nagyobb lesz a hiány a vártnál?

V.J.: Múlt hét hétfőn, harmadikán. Miért?

-Azóta folyik a vita a deficitről az ellenzék és a kormány között.

V.J.: Mi is valószínűsítettük, hogy a szám kiszivárgott. A pénzpiaci szabályok szerint azonban ragaszkodnunk kell a tájékoztatási naptárhoz.

-Lát különleges okot a hiány növekedése mögött?

V.J.: Különleges ok nincs, de van magyarázat az átmeneti hiánynövekedésre. Felgyorsultak az uniós kifizetések, ez éven belüli átrendezést eredményezett. Most érződik a bevételekben az áfacsökkentés hatása, márciusban elkezdtük kifizetni a tavalyi jövedelemadó-bevallásokban visszaigényelt összegeket, és most fizettük a 13. havi nyugdíj első felét. Nem költekeztünk, az intézmények kiadásai a terveknek megfelelően alakulnak.

-Tartható az év végi költségvetési hiányterv?

V.J.: Természetesen.

-Kellenek ehhez különleges intézkedések? Lesz kiigazítás, kell pótköltségvetés?

V.J.: Pótköltségvetés nem lesz. De most nem látom okát más különleges kormányzati intézkedésnek sem. Be kell szedni a bevételeket, és megfelelően szigorú gazdálkodást kell folytatni, csak az okszerű kiadásokat szabad megengedni.

Várkonyi Iván interjúja 2006. április 11-én, kedden, 9 nappal az országgyűlési választások április 2-i vasárnapi első fordulója után készült.

hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.