2006. október. 10. 13:49 MTI Utolsó frissítés: 2006. október. 10. 13:49 Gazdaság

Kóka: a térség gázelosztó központja akarunk lenni

Magyarország "stratégiai központi" szerepre tör Közép-Kelet- Európában és a térség gázelosztó központja kíván lenni - közölte Kóka János gazdasági miniszter az Országgyűlés Külügyi és Határon Túli Magyarok Bizottságának budapesti ülésén.

Magyarország "fogyasztóból elosztó központtá kell, hogy váljon" - hangoztatta Kóka János, gazdasági miniszter, amikor a testület előtt tájékoztatást adott Magyarország energiabiztonságáról. Hozzátette: ez a cél gázbiztonsági és üzleti érdekeket egyaránt szolgál.
 
A szakminiszter reális elvárásnak mondta, hogy a magyarországi háztartásokban energiahatékonysági intézkedésekkel a felhasznált energia 20 százalékát meg lehetne takarítani. "A legjobb energiapolitika, ha kevesebb energiát fogyasztunk" - fogalmazott Kóka János. 
 
Magyarország nem tett le arról, hogy megvizsgálja: milyen, még kiaknázatlan földgázkészleteket nyerhetők ki a föld alól. "Biztató kutatások folynak, ezeket a kutatásokat a továbbiakban is támogatjuk" - közölte a szakminiszter, aki ennél többet azért nem árult el, mert mint mondta, a részletek üzleti titkot képeznek.
 
Utalt arra, hogy Magyarország ma 80 százalékban importgáztól függ. Ennek az aránynak a leszorítása - mutatott rá - újabb földgázmezők felkutatása mellett "energiahatékonysággal, alternatív energiák felhasználásának fokozásával" is lehetséges.
 
Kóka János és Németh Zsolt, a bizottság fideszes elnöke az ülésen nem jutott egyetértésre abban a kérdésben, hogy Magyarország Oroszországtól való energiafüggősége erősödött-e, vagy éppen oldódott az elmúlt hónapokban, években.
 
Németh Zsolt arra  hívta fel a figyelmet, hogy Európában is egyedülálló a függőségünk. Fontosnak tartotta megjegyezni azt is, hogy Magyarország ma többet fizet "ugyanazért az orosz gázért, mint Franciaország".
 
A bizottsági elnök azért is tartja "aggasztónak" ezt a függőséget, mert mint mondta, az elmúlt hónapokban történtek azt mutatták, hogy Oroszország az "energiafegyvert" is használja külkapcsolataiban. "Az orosz külpolitikai doktrínában első helyen szerepel az energiának, mint diplomáciai eszköznek a felhasználása" - jegyezte meg.
 
Kóka János szerint ugyanakkor "indokolatlan és veszélyes" lenne, ha Magyarország "konfliktuskereső módon lépne fel Oroszországgal szemben energiapolitikai, gazdaságpolitikai vagy politikai értelemben". "Minden kiegyensúlyozatlan megfogalmazás jelentős kockázatokat rejthet magában" - jelentette ki. Úgy fogalmazott, már elindultak azok a folyamatok, amelyek "nem az orosz függőség irányába hatnak".
 
Németh Zsolt ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi helyzetben "a konfliktuskerülés nagyobb kockázatot jelent", mint a konfliktusok felvállalása.
zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.