2006. szeptember. 21. 13:53 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 21. 13:55 Gazdaság

Tokaji Világörökség: 2,2 milliárd fejlesztésre

A tokaji borvidékhez tartozó települések közül tizenhárom város és község turizmusfejlesztési együttműködést dolgozott ki: a tizenhat idegenforgalmi projekt megvalósítása 2,2 milliárd forintba kerül, a pénz túlnyomó hányadát uniós pályázaton nyerte el a térség.

Májer József, Bodrogkeresztúr polgármestere, a Tokaj Mikrorégióért Alapítvány elnöke a projekteket bemutató sajtótájékoztatón csütörtökön elmondta: a Regionális Fejlesztés Operatív Program (ROP) keretében valósul meg az Összefogással Tokaj Világörökségéért elnevezésű tizenhat projekt a 2002-től a Világörökség részeként nyilvántartott Tokaj-hegyaljai borvidékhez tartozó tizenhárom településen.

A költségének 65 százalékát uniós forrás biztosítja, a központi büdzséből pedig több mint 740 millió forintot nyert a tizenhárom település, amelyeknek az összes önrésze nem éri el az 54 millió forintot.

Májer József elmondta: a fejlesztések egy része kifejezetten a világhírű borra, egy másik jelentős része pedig az aktív és a kulturális szabadidő eltöltésére épül. Van olyan projekt is, amelynek kivitelezése már elkezdődött, és akad olyan, amelyik megvalósításához a közlejövőben kezdenek.

Az alapítvány elnöke részletekről szólva egyebek mellett elmondta: Tokajban megépül a Tokaj-hegyaljai Borok Háza, Sárospatakon a Rákóczi vár egyik bástyáját rekonstruálják, Sátoraljaújhelyben a Magyar Nyelv Múzeuma épül, Szerencsen, a Hegyalja kapujában világörökségi kapuzatot alakítanak ki, Bodrogkeresztúron pedig vízi és kerékpáros turisztikai információs centrumot hoznak létre.

A két ütemben megvalósuló projektek egyik részét ez év december végéig, a másik részét pedig a jövő év augusztus 30-ig adják át.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?