2006. augusztus. 18. 10:54 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 18. 10:57 Gazdaság

Elemzők szerint rövid távú lépések látszanak

A kiszivárgott konvergenciaprogram tervezete alapján csak rövid távon látható a stabilitás eléréséhez vezető út, és hiányzik a középtávú megoldás az MTI által pénteken megkérdezett elemzők szerint.

A pénteki napilapokban, illetve csütörtökön késő este az Indexen megjelent - mint írják, a miniszterelnök környezetéből kikerült - dokumentum alapján Magyarország 2009-ig biztosan nem teljesíti az euróbevezetés kritériumait.

Nyeste Orsolya, az Erste Befektetési Bank elemzője szerint pozitívum, hogy a következő két évre reális mutatókat közöl a tervezet, középtávon azonban "homályba vesznek a részletek". Nyeste Orsolya elmondta: az, hogy reális számok jelentek meg a programtervezetben, javíthatja a kormány hitelességét, az azonban, hogy nem derül ki világosan, mikor tud az ország az ERM II. árfolyamrendszerhez csatlakozni, további bizonytalanságot okoz.

A piacok negatívan reagáltak a megjelent tervezetre: a forint árfolyama több mint 1 százalékot gyengült a csütörtök délutáni szintjéhez képest, emelkedtek az állampapírhozamok és a piac visszaárazza a 8 százalék körüli kamatszintet.

Barcza György, az ING Bank elemzője úgy vélte, nem biztos, hogy nagy hiba volt kihagyni a tervezetből a csatlakozás konkrét céldátumát, és inkább az oda vezető út részleteit meghatározni. Hozzátette: az euró bevezetés dátumának meghatározása azonban korlátot szabhatna a következő választási kampány ígérgetéseinek.

Az ING Bank elemzője szerint a tervezet alapján az látszik, hogy a kormány a radikális helyett ismét a mérsékelt átalakítást választotta. Ezzel elősegítheti ugyan a 2010-es országgyűlési választásokon való győzelmet, ugyanakkor veszélybe sodorja a gazdaság hosszú távú felzárkózását és azt kockáztatja, hogy Magyarország lemaradjon a régió többi országához képest.

Hegedűs Csaba, az Inter-Európa Bank elemzője szerint azzal, hogy kiszivárogtatták ezt a tervezetet, a kormányzat a piacot kívánta tesztelni. A sajtóban megjelent dokumentum szerint a gazdasági növekedés drasztikus csökkenésével, 2008-ig növekvő államadóssággal, valamint a reálbér és a lakossági fogyasztás csökkenésével számol a kormány a konvergenciatervben.

zöldhasú
Hirdetés