2006. augusztus. 14. 12:01 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 14. 12:03 Gazdaság

Jogsértésekre bukkantak a kötelező felelősségbiztosításoknál

Rosszul kiszámolt és utólag jogszerűtlenül korrigált díjak, nyilvántartási hiányosságok - egyebek mellett ezeket állapították meg a PSZÁF ellenőrei a kötelező gépjármű felelősségbiztosításokkal kapcsolatban; a tapasztalatokat a honlapján is közzé tette a felügyelet.

Az elmúlt két évben és idén folyamatosan vizsgálta a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a kötelező gépjármű felelősségbiztosítást kínáló 12 biztosítót. Minden vizsgálat során talált a felügyelet jogsértést, így összesen 9,4 millió forint bírságot szabott ki.

A PSZÁF kötelező gépjármű felelősségbiztosítási munkacsoportot szervezett, amelybe meghívta a biztosítók mellett az illetékes minisztériumok és érdekképviseletek képviselőit is. A kötelező felelősségbiztosításról szóló kormányrendelet módosítására tett munkacsoporti javaslat - amely egyebek mellett a kártörténeti igazolás feltételeit is szabályozza - jelenleg államigazgatási egyeztetésen van.

A vizsgálatok számos hiányosságot állapítottak meg az alkuszokkal kapcsolatban. Ha a biztosított 30 napot késik a kötelező felelősségbiztosítási díj fizetésével, akkor - a rendelet szerint - megszűnik a szerződése. Ugyanakkor a biztosítók rendre olyan szerződéseket kötöttek az alkuszokkal, hogy azok 45 napos eltéréssel fizethetik be a beszedett díjakat. Így a biztosító nem tudja megállapítani az ügyfél 30 napos késedelmét és törölni sem tudja a szerződést.

Szintén gyakori jogsértés volt, hogy a közvetítő rosszul számolta ki az ügyfél díját. A biztosító - észlelve ezt - korrigálta a tévedést és a kötvényt már az új összeggel küldte ki, de az eltérésről nem értesítette a szerződőt. Jogszerűen a biztosítónak 15 nap alatt kell nyilatkoznia arról, hogy elfogadja-e az ügyfél ajánlatát, ez minden ilyen esetben sérült. (A biztosítónak mindig az ügyfél tesz ajánlatot, akkor is ha a biztosító blankettáját írja alá, vagy a közvetítő által kiszámolt díjat fogadja el.)

A kártörténeti igazolásokkal is sok gond volt. Az év végi tömeges biztosító váltások miatt az ügyfeleknek 90 napon belül kell igazolniuk a meglévő bónusz-málusz besorolásukat. Amíg ez nem történik meg, addig a semleges A0 fokozat alapján fizetik a díjat, majd a 90 nap eredménytelen lejártával a legrosszabb málusz fokozatba kerülnek. Ha a 90 napos határidőn belül, vagy azon túl is igazolják a besorolásukat, akkor a díjat - visszamenőleg - a szerint kell megállapítani.

A múlt év végi átszerződések során sok biztosító még decemberben kiadta az - év utolsó napjára keltezett - igazolást, ami nem lehetett valós, hiszen az ügyfél az igazolás kiállítása és az évből hátralévő időben is okozhatott balesetet. Volt biztosító, amely az ügyfél nyilatkozata alapján végezte a besorolást, és a 90 napos határidő elmulasztása után sem sorolta be a legalacsonyabb málusz kategóriába.

A nyilvántartások is sok kívánnivalót hagytak maguk után. Például a 30 napos fizetési késedelem után csak jóval később törlik a szerződéseket a biztosítók. Arra is volt példa, hogy a felszólító levelet eleve 30 napon túl küldték ki az ügyfélnek, így a jog szerint megszűnt szerződés után kérték a díjat. Az év végi átszerződéseket még márciusban is regisztrálták a biztosítók, vagyis hónapokig tartott a feldolgozás.

Arra is találtak példát a PSZÁF ellenőrei, hogy ugyanazon autóra, ugyanazon biztosító két élő szerződést is nyilvántartott, annak ellenére, hogy a szerződő azonos személy volt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.