2006. július. 12. 17:47 MTI Utolsó frissítés: 2006. július. 12. 17:56 Gazdaság

Alkalmatlan a törvény a nyugdíjrendszer működtetésére

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) legfrissebb jelentésében többek között megállapítja, hogy a 2013-ra meghirdetett nyugdíjrendszert csak körvonalaiban jelzi a törvény, ezért ebben a formában a szabályozás nem alkalmas a rendszer jövőbeni tényleges működtetésére. Az ÁSZ a Nyugdíjbiztosítási Alap 2001 és 2005 közötti működését vizsgálta.

Az Országgyűlés 1997-ben törvényeket fogadott el a társadalombiztosítás új szabályozására, amelyek kihirdetésével egyidejűleg a további tennivalókról szóló határozatokat is elfogadta. Ezekkel lényegében kijelölték a nyugdíjrendszer átalakításának főbb irányait, de a 2009-től érvényes változásokhoz szükséges új rendelkezések nem készültek el - olvasható az ellenőrzésről készített összefoglalóban, amit az ÁSZ szerdán küldött meg az MTI-nek.     

Az ÁSZ többek között megállapítja: a 2013-ra meghirdetett rendszert csak körvonalaiban jelzi a törvény, ezért ebben a formában a törvényi szabályozás nem alkalmas a nyugdíjrendszer jövőbeni tényleges működtetésére. Mindezek alapján, valamint az országgyűlési határozatok végrehajtásának elmaradása miatt az ÁSZ szerint bizonytalan a társadalombiztosítási nyugdíjrendszernek a tervezett tartalommal és határidővel történő módosítása, valamint a magánnyugdíjrendszer kiterjesztése a rokkant- és hozzátartozói ellátásokra.

A nyugellátások biztosításához szükséges bevételek 75-85 százaléka (fokozatosan csökkenő arányban) a keresetek alapján fizetett járulékokból származott. Az ÁSZ felhívja a figyelmet a nyugdíjalap költségvetése kapcsán arra, hogy a növekvő keresetkiáramlás nem eredményezett olyan mértékű többletbevételt, amely ellensúlyozta volna a járulékkulcs-mérték csökkenése miatti bevételkiesést. 

A járulékbevételek beszedése, a tartozások behajtása az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal (APEH) feladat- és hatáskörébe tartozott. A behajtási tevékenység eredményeként évente mintegy 25-35 milliárd forint tartozás térült meg. Az ellenőrzés szerint ennek ellenére a tartozásállomány nem lett kedvezőbb, sőt a vizsgált 2001 és 2005 közötti időszakban évente 16-19 százalékkal nőtt - olvasható a jelentésben.

Az ÁSZ azt is megállapítja, hogy a Nyugdíjbiztosítási Alap kiadásai - a 2001. év kivételével - gyorsabban emelkedtek, mint a bevételek. Az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóságnak (ONYF) az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése érdekében végzett tevékenységét eredményesnek értékelte az ÁSZ. Emellett kedvezőnek értékelte az ÁSZ, hogy a 2002. évi 51 napról 2005-re 37 napra csökkent az átlagos ügyintézési idő. 

Az ÁSZ megállapította, hogy az alapkezelő a jogszabályi előírásokkal összhangban végezte a tevékenységét. Több esetben élen jártak az új lehetőségek kialakításában, a módszerek átvételében. Az ÁSZ az ellenőrzés alapján javasolta a kormánynak, hogy tekintse át a nyugdíjrendszer működésének tapasztalatait, és tegye meg a további intézkedéseket. Az ÁSZ azt javasolta a szociális és munkaügyi miniszternek, hogy kezdeményezze az árvaellátással kapcsolatos jogszabály módosítását, és járjon közben annak érdekében, hogy az ONYF működését érintő ajánlások megvalósuljanak. Az ÁSZ teljes jelentése a Nyugdíjbiztosítási Alap működésének ellenőrzéséről csütörtökön kerül nyilvánosságra a szervezet honlapján (www.asz.hu).
 
zöldhasú
Hirdetés