Gyenge oldalon a forint, a monetáris tanács ülésére vár a piac
A forint hétfőn is a plusz/mínusz 15 százalékos ingadozási sáv gyenge oldalán nyitott a bankközi devizapiacon. Az euróval 283,40/60 forinton kereskedtek reggel, gyakorlatilag azonos szinten a péntek délutáni 283,40/50 forintos árfolyammal.
A forint 0,39 százalékon maradt a plusz/mínusz 15 százalékos ingadozási sáv gyenge oldalán.
A piacon alacsony forgalomra számítanak részint a kétnapos amerikai szünnap, részint a monetáris tanács délutáni ülése miatt. A forint a várakozások szerint a héten nem tér vissza tartósan az ingadozási sáv erős oldalára. Az euró kurzusát a nap folyamán a 282,36 forintos sávközéphez képest 282-285 forint között várják.
Kereskedők szerint mintha csökkenne azok száma, akik már a hétfői nap folyamán kamatemelésre számítanak, de teljesen kizárni nem lehet, hogy a monetáris tanács rendkívüli napirendként tárgyal a kamatokról is. Emellett szól a forint tartósnak mondható gyengesége, és a nemzetközi piacokon emelkedő kamatszint. Az amerikai alapkamat csütörtöki 25 bázispontos emelése után nem kizárt, hogy az Európai Központi Bank is emelésről határoz ezen a héten.
A dollárt reggel 221,75/95 forinton jegyezték, csaknem 50 fillérrel gyengébben a 222,15/25 forintos pénteki árfolyamnál.
Az állampapírok másodpiacán és a forintpiacon még kisebb az aktivitás, mint a devizapiacon. A júliusi tartalékolási periódust 5,50/60 százalékos overnight kamattal nyitotta a forintpiac, ami a pénzbőség következtében alig magasabb az 5,25 százalékos jegybanki overnight kamatnál. A hosszabb lejáratokon viszont jóval nyolc százalék felett maradtak a kamatok és az állampapírpiaci hozamok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.