A Mol és a Gazprom együtt indul az Udmurtneft megvételéért
Gazprom partnerül fogadhatja a Molt, hogy egyesítsék pályázataikat az orosz-brit TNK-BP Volga-vidéki kitermelő egysége, az Udmurtneft megvételére, közölte az állami ellenőrzésű orosz gázmonopólium olajtermelő leányvállalata, a Gazprom Neft elnöke Moszkvában.
A Gazprom Neft előzetes egyezségre jutott a Mollal konzorcium létrehozásáról az Udmurtneft megvásárlására a TNK-BP által kiírt tenderen, amelyre mindketten kötelező érvényű ajánlatot nyújtottak be, mondta Alekszandr Rjazanov, egyben a Gazprom cégvezetési alelnöke, akit az Interfax idézett.
"Önállóan nyújtottunk be ajánlatot, de készek vagyunk partnerül fogadni a Molt. Egyelőre előzetesen állapodtunk meg erről", mondta Rjazanov, aki a Reuters szerint jelezte: a Molnak többet kell fizetnie a közös pályázat keretében, mint a Gazpromnak. "Minden az áron múlik ... az ár az ő számukra (mármint a Mol számára) más", idézte Rjazanovot a brit hírszolgálati iroda.
Rjazanov aláhúzta, hogy a Gazprom Neft nem tárgyal összefogásról a kínai Sinopec-kel, amely ugyancsak ajánlatot tett az Udmurtneftre. Nyugati médiajelentések szerint a Sinopec közel állt az Udmurtneft elnyeréséhez a termelés tekintetében harmadik orosz olajcéggel, az állami Rosnefttel összefogva.
A Gazprom a Molt is tágabb üzleti megfontolások alapján választhatja partnerül az Udmurtneft megpályázására, vélték moszkvai megfigyelők, megjegyezve, hogy Alekszej Miller Gazprom-vezér szerdán Budapesten stratégiai együttműködésről tárgyal nemcsak a Mol vezetőivel, hanem Kóka János gazdasági miniszterrel és Gurcsány Ferenc miniszterelnökkel is.
Gyurcsány február végén Budapesten elvben megegyezett Vlagyimir Putyin orosz elnökkel abban, hogy Magyarország elosztóközpont lehet az Oroszországot a Fekete-tenger alatt Törökországgal összekötő Kék Áramlat (Goluboj potok) gázvezeték balkáni és közép-európai meghosszabbításában.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.