A japánok megijedtek a magyar libamájtól
A magyarországi madárinfluenza miatt Japán kedden elrendelte a magyar baromfi, illetve baromfihús importjának átmeneti leállítását. A japán mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint Magyarország Franciaország után a japán piac második legnagyobb szállítója libamájból.
Francia libamáj azonban a nyugat-európai országban is felbukkanó madárinfluenza után – még idén februárban – elrendelt japán szállítási tilalom miatt nem érkezett május végéig Japánban, sőt a hírek szerint mind a mai napig, noha akkor feloldották az embargót a francia baromfira.
Japán statisztika szerint Magyarországról 331 tonna libamájat importáltak a japánok. Már tudnak a távol-keleti szigetország által elrendelt tilalomról – mondta el Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója. Pontos statisztikai adatok azonban nem állnak rendelkezésre a magyar libamájexportról Japánba. Ez azonban az igazgató szerint is jelentős mennyiség. Takács László úgy becsülte, hogy az éves kiszállított mennyiség 200 tonna körül van.
Az igazgató szerint más baromfiterméket is szállítanak a magyar feldolgozó üzemek Japánba, de ennek sem mennyisége, sem értéke nem vetekszik a libamájéval. A magyar libamáj kilóját négy dollár körüli áron értékesítik a távol-keleti országban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.