A munkaadók szerint rövid távon kedvezőtlen a csomag hatása
Rövid távon a foglalkoztatásra kedvezőtlen hatással járnak a meghirdetett intézkedések, a leépítések a közszférában és a foglalkoztatás terheinek növelése. Azonban a költségvetés helyzetének rendezése alapvető érdeke a vállalkozásoknak is, így hosszabb távon hozzájárulhat a vállalkozások fejlődéséhez, ezzel új munkahelyek létrehozásához.
A szakértők még bizonytalanok a hatások egyenlegének prognosztizálásában. Ungvárszki Ágnes, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége közgazdasági igazgatója szerint az állami költségvetés egyensúlyának megteremtése érdeke a cégeknek, azért is, mert különben az állam rátelepszik a hitellehetőségekre, kiszorítva a vállalkozásokat.
A most bejelentett egyensúlyjavító intézkedések egy részének várható gazdasági hatásai nagyon kedvezőtlenek a közgazdasági igazgató szerint. Nőnek az élőmunka közterhei, csökken a foglalkoztatás, romlik a versenyképesség, lassul a gazdasági növekedés, gyorsul az infláció - mutatott rá.
Egyelőre nem tisztázott, hogy a tervezett leépítések miatt várható nagyobb munkanélküliség milyen társadalmi többletköltségekkel jár. Ezek az intézkedések csak átmenetiek, és kényszer jellegűek lehetnek - vetette fel Ungvárszki Ágnes.
Hozzátette: el lehet gondolkodni azon is, hogy ezeket a negatív reálfolyamatokat kiváltó intézkedéseknek a nyomán létre tudnak-e jönni azok a gazdasági feltételek, amelyek 1,5-2 év múlva lehetővé teszik a közterhek csökkentését a versenyképesség javítása, a foglalkoztatás növelése, a növekedés gyorsítása érdekében.
A közgazdasági igazgató főként azokat az elemeket hiányolja az intézkedésedből, amelyek az állami kiadások csökkentésére és a bevételek növelésére vonatkozó, főként rövid távú lépéseken kívül mélyebb, szerkezeti változásokkal segítenék a gazdaságot a nagyobb teljesítmény elérésében.
Hanti Erzsébet, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének szakértője szerint a foglalkoztatást leginkább a fizetőképes kereslet csökkenése befolyásolhatja hátrányosan, a kis és közepes vállalkozások helyzetére gyakorolt kedvezőtlen hatásával együtt.
A gazdasági növekedés 2 százalékpontos csökkenését viszont túlzó becslésnek tartja, szerinte ennél alacsonyabb lesz a mérséklődés. A kényszerintézkedéseket kiegyensúlyozó hatása lehet például az évenkénti 1.000 milliárd forintos európai uniós forrásoknak, az ebből adódó fejlesztéseknek. Nem elhanyagolható az sem, hogy a költségvetés nagyobb egyensúlya javítja az ország megítélését a befektetők körében.
A csökkenő jövedelmek viszont csökkentik a vásárlóerőt, kisebb lesz a kereslet az áruk, szolgáltatások iránt, ezt pedig a kis- és közepes vállalkozásokat hozhatja nehéz helyzetbe, csökkentve foglalkoztatási lehetőségeiket - Hanti Erzsébet.
Zs. Szőke Zoltán, az Általános Fogyasztási Szövetkezetek és Kereskedelmi Társaságok Országos Szövetségének főtitkára elmondta: különösen nagy gondot jelentenek a kereskedelemben a szombaton bejelentett intézkedések. A hozzájuk tartozó 300 cég 3 ezer üzletben 20 ezer dolgozót foglalkoztat. A dolgozók 90 százaléka szakképzett, tehát az Országos Érdekegyeztető Tanácsban (OÉT) korábban kötött megállapodás szerint július 1-jétől már a középfokú végzettségűek magasabb minimálbérét kell fizetni részükre.
A szombaton bejelentett intézkedések alapján több kereskedelmi cég nem tudja majd teljesíteni ezt a minimálbér mértéket - mondja Zs. Szőke Zoltán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.