2006. június. 12. 09:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. június. 12. 09:58 Itthon

Gyurcsány és programja a Financial Times-ban

„Gyurcsány elsősegélyben akarja részesíteni a gazdaságot” címmel ismerteti a magyar miniszterelnök programját, Gyurcsány nyilatkozatát és az első reakciókat a Financial Times (FT).

A brit napilapnak a miniszterelnök kifejtette: idén csak az elsősegélyre kerül sor az állam [működésének] költségeit akarja a kormány levinni, egyben megkezdi az egész rendszer átalakítását. Hosszabb távon az egészségügyben nagyobb szerepet adnak a privát szektornak, bevezetik a betegek hozzájárulását (co-payment). Az állami oktatás átszervezése jegyében elbocsátanak tanárokat, és ésszerűsítik az önkormányzati adminisztrációt

Mint az FT megjegyzi, Gyurcsánytól a pénzpiacok – miközben erőteljes nyomása alatt tartják - az állami pénzügyek rendbetételét követelik. A magyar költségvetés immár ötödik éve nem képes tartani a deficit előirányzatokat, és a hitelminősítő intézetek (Moody, Standard and Poor) adósságai leminősítésével fenyegetik Magyarországot.

„Tisztában vagyok azzal, hogy vissza kell állítani a költségvetési tervezés hitelét, és öt év után megbízhatóságunkat újra bizonyítanunk kell” - nyilatkozta a miniszterelnök. Megismételte: idén 8, jövőre 5, 2008-ban 3 százalékra kell levinni a költségvetés deficitjét, Az euró bevezetésének legújabb dátumát 2011–ben határozta meg.

Vegyes reakciókat váltott ki Gyurcsány csomagja – írja az FT. Egyes elemzők attól tartanak, hogy az adók emelése visszafogja a beruházásokat és új munkahelyek teremtését. Kétségek merültek fel, hogy a programot valóban végre tudják hajtani, különös tekintettel arra, hogy a Fidesz támogatása kell a kétharmados törvényekhez, „egy olyan országban, ahol a ismeretlen [a kormány és ellenzéke közötti] parlamenti együttműködés”.

A nadrágszíjmegszorító program Gyurcsány saját pártjában, a Magyar Szocialista Pártban is heves ellenállásba ütközött, a magyar sajtó szerint a párt több szigorító lépést elutasított – írja az FT . A miniszterelnök azonban optimista: „ha valaki vezető és nem csupán közszolga, ha elég bátor, hogy megmutassa, hová és hogyan kell előremenni, akkor képes lesz átformálni a közvélemény szemléletét” – zárja a gyurcsányi idézettel cikkét az FT.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.