Budapesti villaárak: hol, mit, mennyiért?
Ha luxuslakásokról beszélünk, óhatatlanul a budai lakások és házak jutnak eszünkben, pedig luxusingatlant nemcsak ott vehetünk. Érdemes tehát szétnézni, hogy a főváros egyes részein mennyire és miben térnek el egymástól az exkluzív ingatlanok árai.
Luxus alatt az ingatlanpiacon általában egy-egy lakás vagy ház olyan tulajdonságainak együttesét érthetjük, amelyek mindegyike az átlag felettivé teszi az adott ingatlant. Ilyen tulajdonságok lehetnek a kivitelezéshez használt anyagok minősége; ebben a kategóriában ma már szinte kizárólag prémium anyagokat használnak, az „átlagos” építőanyagokból készült ingatlanok iránt ennyi pénzért nincs kereslet. Fontosak mindazok, az átlaglakásban nem elérhető szolgáltatások, amelyek az ilyen típusú ingatlanok jellemző tartozékai: dupla vagy még nagyobb garázs, bel- illetve kültéri úszómedence, szauna, szolárium, automatizált berendezések (például távvezérelhető fűtés, világítás). A lista természetesen igény szerint bővíthető.
Talán mégis az egyik legfontosabb ezen a piacon magának az ingatlannak az elhelyezkedése és az ezzel kapcsolatos adottságai: a városra, vagy a Dunára nyíló panoráma, a csendes, zöld környezet, a nagyméretű teraszok, a jó levegő – szintén olyan tulajdonságok, amelyek rendszerint hozzátartoznak a „luxuslakás” fogalmához. De mégis, mennyibe kerül mindez? A Duna House legfrisebb elemzése a luxusingatlanok árait térképezte fel.
Budai árak: 100 milliótól 660 millióig
Rózsadombi luxusvilla. © Horváth Szabolcs |
Egy árkategóriával feljebb, 150 millió forintért a XI. kerületi Kelenvölgyben például egy 7 szobás, 350 négyzetméter alapterületű ikerházfelet kínálnak, szintén kellemes környezetben. Ugyanezért az összegért Csillaghegyen egy teljes családi házat lehet vásárolni, 6 szobával és szintén gondozott, teljesen automata öntőzrendszerrel ellátott kerttel. Némivel több pénzért a II/a kerületben egy teljes villaház kínálja magát – 300 négyzetméter alapterülettel, márvány burkolatokkal, kilátással a budai hegyekre – mindezt három szinten, 7 szobával. Közel ennyiért kapható a Várban is belső kétszintes, tetőtéri luxuslakás – ezen a környéken egy új építésű lakás négyzetméteréért akár 1 millió forintot is elkérhetnek.
Nem lehet probléma akkor sem, ha valaki teljesen új építésű luxuslakást keres mondjuk a Városmajorban – a belső kétszintes, hatszobás lakás négyzetméteréért majdnem 800 ezer forintot kérnek – a 290 négyzetméter alapterületű lakás induló ára így 230 millió forint. Azoknak, akik ennél is igényesebbet, exkluzívabbat keresnek, szintén van miből válogatni, a II. kerületben, a Gugger-hegyen egy minden extrával (úszómedence, szauna, őrház, fűthető terasz, kameraszoba, stb.) ellátott, lélegzetelállító kilátást ígérő épület ára 450 millió forint – egy négyzetméterért 750 ezer forintot kell kifizetni. Pasaréten egy 800 négyzetméteres, több generáció számára is alkalmas, szintén minden igényt kielégítő 14 szobás luxusvilléárt 660 millió forintot kérnek.
Hasonló árkategóriában elsősorban az V. kerületben találunk lakásokat – azonban a Duna meletti, panorámás ingatlanokért is bőven kérhetnek a tulajdonosok 100 millió forintnál is többet. A pesti rakparton egy 6 szobás lakásért majdnem 180 millió forintot kell fizetni, általában jellemző, hogy az itt található lakások meglehetősen drágák, akár eladásról, akár kiadásról van szó.
A luxus netovábbja? Exkluzív ingatlan az Andrássyn. © avenuegardens.hu |
Külső kerületek: luxus féláron
A külső kerületekben is szép számmal találhatunk luxusszinvonalú ingatlanokat: a XVI. kerületben 130-250 millió forint között mozognak az árak, ezért a pénzért 200-600 négyzetméter alapterületű, szinte minden kényelmi berendezéssel felszerelt villák közül lehet válogatni. A XVII. kerületben a jellemző árszint ebben a szegmensben 110-150 millió forint környékén állapodott meg, itt is jellemzően nagyobb, 400-600 négyzetméteres villákról van szó, amelyeket részben irodának, cégközpontnak is használnak. A központtól távol eső területeken a budai hegyvidéki „elit” részekhez képest semmivel sem – talán csak a kilátásban – elmaradó ingatlanokból lehet körülbelül fele-harmadakkora négyzetméteráron válogatni, ezeken a területeken a 100 millió feletti árkategóriában a jellemző négyzetméterár 250-350 ezer forint között alakul – az érdeklődés azonban jelen pillanatban meglehetősen mérsékelt, főleg a hazai vevőkre számítanak az értékesítők.
Mit és kik vesznek?
Tapasztalatok szerint már nem igaz az a feltevés, hogy a magas árfekvésű luxuslakások iránt elsősorban a külföldi vásárlók érdeklődnek, ma már szinte minden vásárlói csoportból vannak érdeklődők az exkluzív ingatlanokra. A kereslet ebben a szegmensben meglehetősen speciális: a többség az újonnan vagy a közelmúltban épített, minden igényt kielégítő ingatlanokat keresi. Ekkora összegért meglehetősen nagy elvárásokkal, ha például a lakás elosztása, vagy mondjuk az uszoda elhelyezkedése nem megfelelő, könnyen elállhatnak a vásárlástól. Ezen ingatlanok értékesítési folyamata is speciálisabb, mint egy átlagos belvárosi lakásé – a szűkebb fizetőképes kereslet, valamint az összetett igények miatt előfordulhat, hogy egy-egy ingatlant csak hosszabb idő, akár egy év alatt sikerül csak eladni, amelyben szerepet játszik az is, hogy a tulajdonosok sokszor a piaci árszinthez képes jóval magasabb árat határoznak meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.