2006. május. 26. 15:55 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 26. 15:56 Gazdaság

Svájc várja a magyar munkaerőt

Magasan képzett szakembereket vár Svájc Magyarországról. Az ország fokozatosan emeli az új EU-tagállamok polgárai számára kiadható kvótát.

Svájc elsősorban magasan képzett szakembereket - kutatókat, orvosokat, fogorvosokat, mérnököket, műegyetemi tanárokat vár Magyarországról - mondta az MTI-nek Jean-Daniel Gerber, Svájc gazdasági ügyekért felelős államtitkárságának vezetője. Az államtitkár, aki abból az alkalomból érkezett Budapestre, hogy a hét végén Budapesten tartják éves gyűlésüket a világ különböző országaiban működő svájci kamarák, emlékeztetett arra, hogy a tavaly ősszel tartott népszavazás eredményeként az új EU-tagországok állampolgárai is a régiekhez hasonló feltételekkel vállalhatnak munkát az alpesi országban. Az államtitkár elmondta, hogy Svájcban a tervek szerint 2011-től nyílik meg teljesen az új EU-tagok polgárai számára a munkaerő-piac, addig kvóták szabályozzák a munkavállalást, a kvótarendszer az idén április 1-jén lépett életbe.

Tájékoztatása szerint a kvótákat fokozatosan emelik: az öt évre szóló munkavállalás esetén a 2006/2007. évi 1700-ról 2010/2011-ben 3 ezerre, a rövid távra, maximum egy évre szóló munkavállalás esetén a jelenlegi 15800-ról 29 ezerre növekszik az új EU-tagok állampolgárai számára kiadható munkavállalási engedélyek száma. Az idén az öt évre szóló keretet már teljesen lekötötték, az egy éves munkavállalásra vonatkozót azonban még nem - mondta Jean-Daniel Gerber.

A két ország közötti gazdasági kapcsolatokról szólva az államtitkár elmondta: Magyarország uniós csatlakozása óta Svájc az ötödik helyre lépett előre a magyarországi külföldi befektetők sorában. Svájc 2004-ben 450 millió euróval még a 8-ik helyen állt, tavaly viszont az első háromnegyed évben további 63,2 millió euróval nőttek a svájci vállalatok befektetései, s ezzel az alpesi ország az ötödik helyre került.

A fontosabb befektetők között említette a Swisscom távközlési céget, amely az Antenna Hungáriában vásárolt részesedést, a Holcim cementipari vállalatot, az Emil Frey gépkocsi importtal foglalkozó vállalatot, az elővárosi vonatokat szállító Stadler csoportot. Mellettük már a kis-és középvállalatok, elsősorban csúcstechnológiai cégek is kezdenek megjelenni a magyar piacon, köztük például a Maxon Motor autóipari beszállító, az Electro Cord villamosipari és a ProXensor Electronics elektronikai vállalat. Új szereplőként lépett a hazai piacra a svájci Syma kiállítás szervező cég is.

Magyarország Svájc második legfontosabb közép-európai szállítója, a kétoldalú kereskedelemben Svájc hagyományosan aktívumot ér el, de ez már nem akkora, mint a 90-es években volt. Tavaly a svájci vállalatok 965 millió svájci frank értékben exportáltak Magyarországra főként gépeket, gyógyszereket, vegyipari cikkeket, a magyar vállalatok 765 millió svájci frank értékben szállítottak Svájcba elsősorban gépeket, mezőgazdasági termékeket, és járműveket.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.