2006. május. 09. 10:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. január. 18. 15:51 Gazdaság

Ilyen az okos otthon

Kapcsolók, mozgás- és biztonsági érzékelők, termosztátok: mind a biztonságot és kényelmet nyújtó „okos” otthon kellékei. Segítségükkel teremhetünk kellemesen szűrt fényt a lakásban, programozhatjuk a televíziót, fűtést, sőt felügyelhetjük még távoli országbeli nyaraláskor is lakásunkat.

A tökéletes otthoni pihenésnek, gondtalan kikapcsolódásnak – melynek éppúgy része a házimozizás, a zenehallgatás, vagy az internetezés – napjaink kihagyhatatlan kellékei a funkcionális kapcsolók, termosztátok és a különféle érzékelők. Ezek az intelligens szerkezetek biztosítják a lakás kényelmi és biztonsági rendszerét, ezért aki gondoskodni szeretne a családi fészek nyugalmáról, kényelméről, vagy biztonságáról, érdemes pénzt áldoznia az épületautomatikai és biztonságtechnikai rendszer kiépítésére.

Eleve behálózva tervezik
© sxc.hu
Az otthoni kényelem és biztonság, vagyis az „okos” ház alapjainak lerakása már az egyszerűbb, az elektronikus készülékek működését irányító, valamint az optimális lakáskomfort mindennapi megteremtését segítő kapcsolókkal, fali gombokkal, távirányítókkal megkezdődik.

Napjaink korszerű „kapcsolócsaládjaiban” ugyanis a bel- és kültéri, valamint a vízálló készülékek egyaránt megtalálhatók.


Programozható berendezési tárgyak

A fali kapcsolók némelyike speciális kényelmi és biztonsági szolgáltatásokra képes: például a fürdőszobába beépíthető típusok – amelyekkel a nappali központi rendszerén át áradó zene fürdés közben kiváló minőségben élvezhető – hangszórórendszerrel kialakított. De hasznukat vehetjük akkor is, ha este a nappali vagy háló világításának fényerősségén szeretnénk változtatni: van olyan szerkezet, amelynek forgatógombos fényerő-szabályozós kapcsolójával ezt egy gombnyomással elérhetjük.

Nem ritka, hogy olyan redőnyt tesznek fel az ablakokra, aminek segítségével egy ügyes kis távirányítású vezérlővel akár a pamlagról kizárhatjuk a kinti erős napfény beáramlását, vagy elvégezhetjük a lakás esti elsötétítését. Ugyanakkor úgy is be lehet programozni a redőnyt, hogy erősebb szélviharban magától bezáródjon.

Figyelnek ránk (Oldaltörés)

Emellett az egyes, a helyiségekbe önállóan beépíthető, vagy az elektromos hálózathoz, riasztóközponthoz csatlakoztatható érzékelő szerkezetek számos belső lakásbiztonsági funkció ellátására is képesek. Egyes típusok mozgás-, gázszivárgás, lakáshőmérséklet-, füst-, hő-, vagy vízszintemelkedés-érzékelővel rendelkeznek. A vízszintérzékelővel kialakított kapcsoló például akkor jelez, ha a bekapcsolt mosógépből valamilyen meghibásodás folytán kifolyik a víz: így a család akár filmnézés közben észreveheti a bajt. A gázérzékelő elektromos készülék a földgáz vagy propán-bután gáz levegőbe kerülését figyeli, és ha ilyen előfordul, még kellő időben figyelmezteti az ott lévőket.

A szénmonoxid-mérgezések megelőzésére ajánlják a szénmonoxid érzékelő készüléket: ez az okos kis szerkezet folyamatosan képes figyelni az adott laktér szénmonoxid-koncentrációját, de némely típusa a gázszintet ki is jelzi. Ha az megközelíti a veszélyes mértéket, küldi a figyelmeztetést.

Ezeket a készülékeket különbözőképpen kell a lakásban elhelyezni. A füst- és hőérzékelőket lehetőleg központi helyen, míg némelyeket általában az egyes készülékek – például a gáztűzhely, hűtőszekrény – közelébe telepítik. Ha ugyanis valamilyen hiba folytán szivárogni kezd a gáz, vagy leáll a hűtés, intenzív hang- és fényjelzést adnak le, amelyeket a tulajdonos a lakás bármely részéből észlelhet.

Fokozott komfort (Oldaltörés)

Minden elektronika online vezérelhető
© sxc.hu
Persze az intelligens ház legfőképpen a kényelemről szól. Itt van például kávéfőzés, amely a reggeli rohanás áldozatául esik. Ebben nyújt segítséget egyebek mellett az a programozható csatlakozóaljzat, amelynek időkapcsolója lehetővé teszi, hogy az előre beprogramozott időpontra elkészüljön a kávé. Ezt a tényt a mikrofonos hívóegység kihangosító rendszere révén tudatja a lakás tulajdonosával.

Az „okos” ház szolgáltatásai közé tartoznak a lámpajelzések, a jelzőfényes kapcsolók, amelyek például az éjjeli villanygyújtást segítik. Ha valaki ilyet szereltet be otthonába, nem kell ezen kapcsolókat a sötétben tapogatva keresgélni: finom, halvány fényükkel jelzik hollétüket. Mozgásérzékelő társaik pedig beállítható időtartamra maguktól automatikusan felkapcsolódnak, ha arra járunk.

Emellett arra is van lehetőség egy szakértelemmel digitalizált házban, hogy közös távirányítóval szabályozzuk a világítást, a tévét, a kaput, a kaputelefont, és hogy a kaputelefon csöngésére a lakásból a tulajdonos bárhonnan válaszolhasson. Sőt képernyő is felszerelhető, ily módon a háztulajdonos látja is a felcsöngetőt. E csúcsrendszerek még arra is beprogramozhatók, hogy ha nincs otthon a háztulajdonos, a szerkezet a mobiltelefonra csönget rá váratlan vendég érkezésekor. Az ilyen bonyolultabb rendszerbe riasztó is beépíthető, amely védelmet nyújt a betörőkkel szemben.

Biztonság és megtakarítás (Oldaltörés)

A wifi csak a kezdet
© sxc.hu
A kisgyermekes családok – hogy a nappalok és éjszakák nyugodtan teljenek – szintén védhetik az okos, és gyakran egyszerű szerkezetekkel gyermekeik biztonságát. Ha például gyermekvédelemmel kialakított csatlakozóaljzatot építenek be, a konnektor csak a villásdugó behelyezésekor engedi meg az áramáramlást. A gyermekfelügyelő modul pedig – speciális hangszórórendszer segítségével – a gyermekszobák lakóinak életmozdulatait közvetíti.

Természetesen mindezek mellett igencsak fontos az érintett családi otthon egyéb „működésének” digitális ellenőrzése. Ilyen a fűtés és hűtés programozhatósága, ami a költségek emelkedésével az elmúlt években egyre inkább előtérbe került. Amennyiben ugyanis a ház tulajdonosa megfelelő épületautomatikai rendszert választ családi otthonába, több fűtési zónát határozhat meg. Nappali, éjszakai vagy a fürdő- és konyhazónának megfelelő hőmérsékletet jelölhet meg. Így a programozhatósággal nemcsak kellemessé tehető az egyes napszakok és évszakok ideje, hanem például a téli zimankóban való elutazáskor – a ház fűtésének alacsony fokra állításával - jelentős energia-megtakarítás is elérhető.

Jó szolgálatot tesz az ún. jelenlétszimuláció, aminek lényege: elutazás esetén előre meghatározott időpontokban, vagy a tulajdonos internetes, illetve mobiltelefonos „parancsai” alapján a beépített rendszer automatikusan elvégzi a kijelölt feladatot, például fel- vagy lehúzza a sötétítőt.

S hogy tulajdonképpen mit is takar napjainkban az „okos” ház? Azt, hogy bármely áramkör elérhető telefonról vagy internetről. Vagyis a mai intelligens házakban már úgy alakítják ki a villamossági szerelvényeket, hogy nem kell külön hálózat az egyes funkcióknak, és egy távirányító segítségével a családi otthon valamennyi előre beprogramozható eszköze -- a riasztó, a fűtés, a kaputelefon – biztonsággal működtethető.

Tartalmi partnerünk a Bookmark Media

zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.