2006. május. 08. 15:26 MTI Utolsó frissítés: 2006. május. 08. 15:32 Gazdaság

Szilárd növekedést jósol nekünk az Európai Bizottság

A gazdasági növekedés idén várhatóan 4,6 százalékra gyorsul, és a növekedést főleg a hazai kereslet ösztönzi a növekedéspárti költségvetési politika miatt. Ezt írták az Európai Bizottság szakértői a bizottság most megjelent, tavaszi, európai szintű előrejelzésükben.

Az elemzés szerint az export is támogatni fogja a növekedést a világgazdaság fellendülése miatt, de 2007-ben a növekedés üteme 4,2 százalékosra lassulhat, a lakossági fogyasztás mérséklődése miatt. 
 
Ezzel együtt az idén és jövőre a lakossági fogyasztás kivételesen erősnek ígérkezik, az alacsonyabb közvetett adók, a növekvő szociális támogatások és az emelkedő minimálbér miatt - írták a bizottság elemzői. A beruházásokat növelik a nagy autópálya-építések, miközben a gépek-berendezések beruházása idén és jövőre is valószínűleg szinten marad, tették hozzá. 
 
Az importot továbbra is növeli a lakossági fogyasztás és a beruházás, de mivel az export is viszonylag gyorsan nő idén és jövőre, a kereskedelmi hiány a GDP 2,5 százaléka körül stabilizálódik. 
 
A tovább bővülő költségvetés és a nagy lakossági fogyasztás miatt a folyómérleg hiánya 2007-ig minden bizonnyal növekedni fog, megközelítve a GDP 8,5 százalékát, és ezt támogatja a külföldi köz- és magánadósság kamatterhe is, írták az EU-bizottság elemzői. 
 
A foglalkoztatás a következőkben valamelyest bővül, de ettől nem fog csökkenni a munkanélküliség, amely várhatóan 7,5 százalék fölött stabilizálódik. 
 
Az évi átlagos infláció az idén tovább lassulhat, körülbelül 2,3 százalékosra, főleg az áfa-csökkentés miatt, habár az első néhány hónap tanúsága szerint az áfa-csökkentés csak részben befolyásolta az áralakulást.

Jövőre, a drága olaj és a gyengülő forint miatt, az infláció várhatóan visszatér 3,5 százalék közelébe, ami nagyjából megfelel a fundamentális irányzatnak Magyarországon, írták a brüsszeli szakértők. 
 
A közkiadások az idén bizonyára meghaladják a hivatalos becslést, mert a költségvetésből hiányoznak a szükséges szerkezeti reformok, amelyek kiadáscsökkentést céloznának. Változatlan politika esetén jövőre az államháztartási hiány a GDP 7 százalékára rosszabbodhat, főleg a tervezett adócsökkentések második lépcsője miatt - áll a jelentésben. 
zöldhasú
Hirdetés