2006. április. 20. 11:26 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. április. 20. 11:28 Gazdaság

Világbanki kölcsön környezetvédelemre

Összesen 32 millió dollárba kerül annak a projektnek a megvalósítása, mely csökkenti a tápanyagkibocsátást Budapestnél, mely a legjelentősebb szennyező forrás a Duna magyarországi szakaszán. A projektre a Világbank ad kölcsönt, a Globális Környezetvédelmi Alaptól pedig 12,5 millió dollár vissza nem térítendő támogatást kap Magyarország.

A Világbank jóváhagyta Magyarország Tápanyagcsökkentési Projektjét. A projekt várhatóan javítja a Duna és a Fekete-tenger vízminőségét azáltal, hogy csökkenti a tápanyagkibocsátást Budapestnél, amely Magyarországon a legjelentősebb szennyező forrás, valamint azzal, hogy növeli a Duna alsó szakaszán elhelyezkedő Gemenc és a Béda-Karapancsa térség tápanyag megkötő képességét. A projekt egyben modellként szolgál hasonló tápanyagcsökkentő kezdeményezéseknek mind Magyarországon, mind a Duna medence más országaiban.

A projekt összköltsége 32 millió USA dollár, beleértve a Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) 12,5 millió dolláros vissza nem térítendő támogatását. A GEF támogatást kiegészíti 7,7 millió dollár átirányítása a Világbank által finanszírozott önkormányzati szennyvíztisztítási projektből és a Budapesti Önkormányzat 10,4 millió dolláros, valamint a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium 1,4 millió dolláros társfinanszírozása.

A projekt három fő elemből áll. Az első komponens az észak-budapesti szennyvíztisztítómű modernizálása, hogy magas szintű szennyvízkezelésre legyen képes, amelynek eredményeként a nitrogénterhelés 32 százalékkal és a foszforterhelés 17 százalékkal csökken. A második komponens keretében körülbelül 10 ezer hektár mocsár és láp rehabilitációja valósul meg a Duna-Dráva Nemzeti Park gemenci és béda-karapancsa térségében, amellyel a terület nitrogén és foszfor megkötő képessége körülbelül 50 százalékkal növekszik meg. Párhuzamosan kifejlesztik a vízminőség és környezetvédelem céljait szolgáló átfogó ellenőrző és értékelő rendszert is. A projekt harmadik eleme az ismeretek továbbadását célozza Magyarországon és a Duna medence más országaiban, hogy előmozdítsák hasonló projektek létrejöttét, összekötve a GEF Duna és Fekete tenger regionális projektjeit, valamint a GEF által támogatott Duna egyezményeket. . Összességében a projekttől azt várják, hogy körülbelül évi 4000 tonna nitrogénnel és 260 tonna foszforral csökkentse a tápanyagbevitelt a Dunába.

"A projekt - azon kívül, hogy hozzájárul a Dunába történő tápanyag bevitel csökkentéséhez - fontos demonstrációs hatással is jár mind Magyarországon, mind pedig a régió más országaiban. Lehetővé teszi, hogy két egymástól nagymértékben eltérő – a szennyvíztisztítás és a mocsaras-lápos területek rehabilitációja – tápanyagcsökkentő beavatkozás környezetvédelmi és gazdasági hatását mérhessük. Reményeink szerint a nem pontszerű tápanyagszennyezés kezelésére olyan másutt is alkalmazható modell alakul ki, amelynek jótékony hatását az egész Duna-Fekete tenger medence érezni fogja” - mondta Xavier Chauvot de Beauchêne, a projekt tervezését végző világbanki csoport vezetője.

Magyarország 1982-ben csatlakozott a Világbankhoz. Azóta a Bank 4,2 milliárd USA dollár értékben, 40 különböző programot finanszírozott.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?