2006. március. 06. 19:07 MTI Utolsó frissítés: 2006. március. 06. 19:10 Gazdaság

Egyre gazdagabbak az amerikai gazdagok

Az amerikai lakosság leggazdagabb 1 százalékának jut az összes jövedelem 15 százaléka, nem sokkal kevesebb, mint 1913-ban, amikoris ez az arány 18 százalék volt - olvasható a The Christian Science Monitor című amerikai lapban.

A szerző, David R. Francis szerint bizonyos értelemben visszatért a "pénzember rablólovagok és iparmágnások aranykora" a nagy gazdasági világválság, a két világháború és a felső egy százalék részesedését 1963-ban 8 százalékra csökkentő progresszív adózás szakaszai után.
   
Benjamin Friedman, a Harvard Egyetem közgazdász professzora szerint a különbségek történelmi mércével mérve is nyugtalanítóan nagyok. Az amerikaiak elsöprő többségének a jövedelme nem tartott lépést az inflációval az utóbbi hat évben. 
   
Az utóbbi 25 évben töretlen volt a jövedelmi különbségek növekedésének tendenciája. A kongresszus költségvetési irodájának jelentése szerint 1979 és 2003 között a háztartások felső egy százalékának az adózás utáni jövedelme az inflációtól megtisztított értékben 129 százalékkal nőtt, a népesség középső egyötödének 15 százalékkal, az alsó egyötödének pedig csak 4 százalékkal. A felső 0,1 százaléknál a jövedelemnövekedése még kirívóbb volt.

Az örökösödési adónak a republikánus párti vezetés által tervezett eltörlése vagy mérséklése szakemberek szerint a milliárdosoknak és multimilliárdosoknak kedvez. 
   
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.