EU: az energiaügyi biztos a gáztartalék-képzés fontosságáról
Az EU energiaügyi biztosa megerősítette, hogy minden uniós országnak két hónapi fogyasztást fedező gáztartalékkal kellene rendelkeznie.
Andris Piebalgs a Kurier című osztrák napilap keddi számában megjelent interjújában erősítette meg ezt az álláspontját, de részleteket nem közölt. A bécsi tömegtájékoztatás hétfőn adott hírt arról, hogy a biztos szerint minden EU-tagországnak kötelező jelleggel kellene - legalább két hónapi fogyasztást fedező - gázt tartalékolnia, és Piebalgs erre vonatkozó koncepciót dolgoz ki.
Az energiaügyi kérdésekkel foglalkozó brüsszeli tisztségviselő az osztrák lapnak kifejtette, hogy ellenzi az Oroszországgal kapcsolatos keményebb (uniós) fellépést. Felhívta a figyelmet arra, hogy a két fél között világosak a viszonyok, a probléma Oroszország és a volt szovjet köztársaságok között alakult ki. Úgy magyarázta, hogy Nyugat-Európában két év alatt 100 százalékkal nőttek a gázárak, és senki sem panaszkodott. Az egykori szovjet köztársaságok viszont alacsonyan tartották az árat, és most nagyon gyorsan történik náluk az árkiigazítás.
A biztos úgy számol, hogy 2030-ra az európai energiaellátásban 70 százalékra fog nőni az import aránya, a gáznál pedig 84 százalékosra. Ez utóbbi becsléssel összefüggésben emlékeztetett arra, hogy a kontinensen csökken a földgázkitermelés - ez pedig az árakra is hatással van. Felvetette, hogy a kőolajnál az optimistábbak hordónkénti 50, a pesszimistábbak viszont hordónkénti 100 dolláros árral számolnak.
A biztos az energiafelhasználás hatékonyságának a növelése mellett tette le a garast, és hozzáfűzte, hogy a megújuló energiaforrások kihasználását is fejleszteni kell. Az atomenergiával összefüggésben emlékeztetett arra, hogy az elektromos áram egyharmada származik már ebből a forrásból. Kifejtette, hogy továbbra is szükség van erre az energiaforrásra, de úgy gondolja, hogy a téren már elérték a maximumot. Hozzáfűzte, hogy sok olyan ország van, közöttük Ausztria is, amelyeknek aggályaik vannak ezzel összefüggésben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.