2006. január. 06. 16:16 MTI Utolsó frissítés: 2006. január. 06. 16:17 Gazdaság

Mire költik Ferihegy árát?

A magyar devizatartalék decemberi erős, 1,53 milliárd növekedését az okozta, hogy a Budapest Airport értékesítéséből befolyt teljes összeg - 464,5 milliárd forint, azaz mintegy 1,85 milliárd euró - a devizatartalékba került, mondta az pénteken Sándor György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) ügyvezető igazgatója. Tegnap a pénzügyminisztériumtól azt közölték: a befolyt összegből 190 milliárd forintot fordítottak devizaadósság-törlesztésre.

A tartalékok ennél valamivel kevésbé nőttek, ugyanis az év végén lejárt és visszafizetésre került egy régi 500 millió márkás, még az MNB által kibocsátott kötvény, mondta az ügyvezető igazgató.

Az MNB pénteken közölte, hogy a jegybanki devizatartalékok 2005 december végén 15,702 milliárd eurót tettek ki, egy hónap alatt 1,527 milliárd euróval, 2004 december végéhez képest 4 milliárd euróval nőttek.

A privatizációs bevételt a jegybank váltotta át forintra a költségvetésnek, erősítette meg Sándor György. A teljes devizaösszeg növelte a december végi tartalékokat, mondta. A repülőtér-bevételek egy részéből a költségvetés korábban közvetlenül a jegybank által felvett japán hiteleket törlesztette elő a jegybanknak, mondta Sándor György. 2007-ben és azután lejáró több hitelről van szó. Az MNB azonban ezeket nem törlesztette elő, - az előtörlesztéssel kapcsolatos többletköltség miatt várhatóan nem is fogja -, így e hitelek továbbra is részei a jegybank devizaadósságának, miközben ellenértékük a devizatartalékban maradt, mondta az MNB ügyvezető igazgatója.

Kovács Álmos pénzügyminisztériumi helyettes államtitkár tegnap azt közölte, hogy a reptér privatizációjából befolyó 464,5 milliárd forintból mintegy 10 milliárd forintot a tavalyi deficit csökkentésére használt fel a kormány, 60 milliárd forint az ÁPV privatizációs tartalékába került. A maradék az államadósság törlesztésére, ezen belül mintegy 190 milliárd forint devizaadósság-törlesztésre szolgált.

A japán hitelek előtörlesztése a költségvetés jegybankkal szembeni bruttó devizaadósságát a november végi 289 milliárd forintról mintegy 100 milliárd forintra csökkentette. A repülőtéri bevételekből az adósságtörlesztésre használt teljes összeg - közel 400 milliárd forint - a GDP mintegy 1,8 százalékával csökkentette a bruttó államadósságot, amelynek számításánál a jegybank adósságait nem konszolidálják.

A pénzügyminisztérium által tegnap közzétett, a nyugdíjreform hatásával korrigált előzetes adat szerint a bruttó államadósság 2005 végén így a GDP 57,7 százalékára rúgott. A nyugdíjkorrekció nélküli mutató a korábbi információk szerint 3,8 százalékponttal magasabb, a GDP 61,5 százaléka.

A decemberi devizatartalék növekedés önmagában akkora, hogy - más tényezőket figyelmen kívül hagyva - az év végére eltüntethette az állam és MNB szeptember végén együttesen 1,4 milliárd euróra rúgó nettó devizaadósságát.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.