2005. december. 28. 13:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 28. 12:42 Gazdaság

MSZP: kis- és középvállalkozásoknak jó év volt 2005

A kis- és közepes vállalkozások számára jó év volt 2005, erre utal, hogy míg 2000-ben még csak néhány ezren 1,5 milliárd forintnyi kedvezményes hitelt vettek igénybe, addig 2005-ben már több mint 20 ezren 212 milliárd forintnyi összeget - ismertette Józsa István szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

Az MSZP-frakció gazdasági munkacsoportja vállalkozásfejlesztési albizottságának vezetője elmondta, a kamattámogatásból és garanciából álló hitelprogramra a Gazdasági Versenyképesség Operatív programkeretének (GVOP) 30 százalékát használják fel, de hússzor annyi vállalkozás veszi igénybe ezt a lehetőséget, mint a vissza nem térítendő támogatást.

A GVOP kerete is számottevően bővült az utóbbi években. 2004-ben 10,1 milliárd forint volt, az idén 14,5 milliárd forint, jövőre pedig 19 milliárd forint lesz - jegyezte meg Józsa István.

Sok kis- és közepes vállalkozás kívánja fejleszteni cégét, több mint 45 ezren rendelkeznek például Széchenyi kártyával. A kártya révén igénybe vehető kedvezményes hitel keretösszege csaknem 200 milliárd forint. A jövő évtől az eddigi 10 millió forintos felső határt 25 millió forint - húzta alá Józsa István.

Az albizottság vezetője rámutatott, a kis- és közepes vállalkozások jó adósok. A Széchenyi kártyával igénybevett hiteleknél 99 százalékban nem kellett igénybe venni a Hitelgarancia Rt. szolgáltatását. Csupán 2 milliárd forint összegű garanciát váltottak be.

Józsa István hangsúlyozta, a kis- és közepes vállalkozások foglalkoztatják a munkavállalók kétharmadát. Ezeknél a vállalkozásoknál - az előzetes adatok szerint - a múlt évben és az idén nőtt a foglalkoztatottak száma. A 2001 és 2004 közötti időszakban ezeknél a cégeknél 100 ezerrel bővült az új munkahelyek száma - jegyezte meg Józsa István.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.