Az E.ON üzletelhet a Mollal
Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy az E.ON német gázipari vállalat bizonyos feltételek teljesítése esetén megszerezze a Mol Rt. gázipari érdekeltségeit.
A jóváhagyást a szerkezeti átalakítás feltételéhez kötik, ahhoz, hogy az E.ON válassza szét a fölgáz kitermelési, továbbítási és a kereskedelmi tevékenységet. A bizottság arra az álláspontra jutott, hogy ilyen változtatások esetén az összeolvadás nem sérti a versenyszabályokat - olvasható a bizottság közleményében.
Amennyiben az E.ON megvalósítja az üzletet, úgy a tulajdonába kerül a Mol fölgáz nagykereskedelmi, tárolási, kereskedelmi és marketing tevékenysége, valamint a Panrusgaz , amely a Mol és az orosz Gaprom közös vállalata.
Az E.ON-Mol üzletet tavaly november elején jelentették be és akkor a Mol a teljes gázüzletágának piaci értékét 2,2 milliárd euróra becsülte. A Mol Földgázellátó Rt. és a gáztárolással foglalkozó Mol Földgáztároló Rt. 75 százalék mínusz egy szavazatát valamint a Panrusgáz 50 százalékát veszi meg.
Ugyanakkor, a tranzakció zárásától számított két évre a német vállalat opciót kapott a Mol Földgázszállító Rt. legfeljebb 75 százalék mínusz egy szavazatának megvásárlására és a gázüzletág a Mol tulajdonában maradó hányadának megvételére is.
A bizottság azért kezdett vizsgálódni, mivel úgy vélte, hogy az üzlet a gáz- és az áramellátás minden szintjén zavart okoz a magyar piacon. Az E.ON Magyarországon a gáz- és az áram-kiskereskedelemben tevékenykedik, több regionális szolgáltatót ellenőriz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.