Befektetési tanácsok (prognózis december harmadik hetére)
A Fitch hitelminősítő intézet leminősítése nem hatott különösen a piacra, illetve a hatás már lecsengőben van. Közben azért sokat változott a piac, a bizalmi válság jelei még nem mutatkoznak, de erősödnek a kritikai észrevételek a piaci szereplők oldaláról.
Ezek a kritikák a korábban is létező államháztartási egyenlegek, a konvergencia program, valamint a jövő évi költségvetés körére terjednek ki. Tehát egyértelműen látható, hogy a költségvetés, valamint a költségvetési intézmények gazdálkodása, átláthatósága és általában a működési hiányosságai okoznak feszültséget a gazdaságban, míg a magángazdaság egy jól prosperáló ország képét mutatja. A növekedés mértéke megfelelő, a külkereskedelmi mérleg is javulóban van, a vállalati nyereségek is jól alakulnak, a foglalkoztatás szintje sok európai országét meghaladja. Ismét nem lett tehát igaza a politikusoknak, amikor a forint összeomlásáról, adósságcsapdáról beszéltek, de akkor sem amikor adócsökkentés és kiadásnövelés melletti kiegyensúlyozottabb költségvetésről nyilatkoztak.
A piac – bizalmi okokból – nem reagál ezekre a politikai szócsatákra, mivel mindenki egyöntetűen elfogadja, hogy a politikusok nem azok a szakemberek, akik elfogultság nélkül, szakértőként nyilatkoznak ezekben a kérdésekben. A Fitch leminősítése körül kialakult politikai vita sem értelmezhető gazdasági szakértői szinten, de a minden hozzáértést nélkülöző kommentárok - átmeneti időre – negatívan befolyásolták a piaci hangulatot. Így a héten hektikus piaci mozgások alakultak ki, de összességében nem változott a piaci trend.
A következő időszakban arra számítunk, hogy az 1,20-as szint körül marad a keresztárfolyam, de a korábbi 1,17-es erős dollár egyre távolabb kerül. Ebben a helyzetben a devizaalapú befektetések esetében az európai részvényalapok vételét ajánljuk. A forint árfolyamát megmozgatta ugyan a leminősítés, de csütörtökre már a leminősítés előtti szintekre tért vissza a jegyzés.
Ennek ellenére látható egy gyengülő forintot előrevetítő trend, amely azt jelenti, hogy a gyengülő periódusok lokális minimuma és maximuma egyre gyengébb szinteken alakul ki. A továbbiakban így 253-256-os szintek közt alakuló árfolyamra számítunk, mely szinten belül az erős oldalon továbbra is devizapozíciók építését javasoljuk, ami euróban denominált instrumentumok vételével valósítható meg.
A kötvénypiacon a tanácstalanság jelei mutatkoznak. Különösebb trend nélkül az árak hektikusan alakulnak, de a forgalom viszonylag alacsony szinten marad. Ennek oka, hogy a befektetők inkább kivárnak és érezhető az „év vége hangulat” is. Ebben az évben már nem várnak jelentős, a piacot befolyásoló híreket, eseményeket, így a trendszerű mozgás kialakulása csak jövő év elején várható, feltételezésünk szerint hozam emelkedés formájában.
Az idei költségvetési tervszámok teljesíthetőnek tűnnek a BA privatizációból befolyó összegek figyelembe vételével, de nem szabad elfelejteni, hogy ez a bevétel egyszeri hatású, sőt a következő évre akár negatív hatása (bázishatás) is lehet. Nem célszerű tehát hosszú lejárati idejű kötvényeket vásárolni ma a piacon, de ha a 3-5 éves szegmens hozamai 6,5 százalék alá esnek, akkor el kell adni, míg 7,2-7,5 százalék között újra érdemes megvásárolni.
Ezt az idei évre ajánljuk, a 2006-os évben már újra a rövid lejáratok tartását ajánljuk, mivel ekkor egy nagyobb hozamemelkedés is lehet, így nagyok a kockázatok a hosszú lejáratok tartása esetén. Ajánlásunk tehát a rövid futamidejű kötvények, diszkont kincstárjegyek tartása, valamint feltételhez kötötten a 3-5 éves szegmens vétele (7,3 hozamszint felett 2005-ben).
Részvénypiac. A részvények áralakulása egy sávkereskedés jellemző vonásait mutatja, itt sem várható már jelentős trend kialakulása.
Ez nem azt jelenti, hogy nem lehet kiugró eredményeket elérni részvénypiaci befektetéssel, mivel a sáv amelyben a kereskedés folyik meglehetősen tág határokat jelent. 20 000 - 22 000 pont között ingadozik az index, amelyet természetesen a részvények lekövetnek, de nagyon fontos a helyes szelekció, mivel a vezető részvények esetében is látható, hogy rendkívüli módon csökkent az árak egymáshoz mért korrelációja. Vételre ajánljuk továbbra is az OTP részvényeit, a Mol esetében tartás az ajánlás. Az áramszolgáltatók részvényeit ismét érdemes lehet megvásárolni, így 16 000 forint alatt a Démász és 10 500 forint alatt az Émász is ajánlható vételre.
Állampapír piac:
- állampapírok:
- 3-5 éves lejárat vétele 7,3 százalék hozam felett
- 3-6 hónapos lejárat tartása
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: kivárás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények:
- vétel Otp, áramszolgáltatók (különösen Émász)
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vételeA kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.