2005. december. 09. 18:58 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 09. 19:10 Gazdaság

Megdöccent a budapesti tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 326,70 pontos eséssel, 20 640,30 ponton zárt pénteken. Ez a csütörtöki záráshoz képest ez 1,56 százalékos csökkenés.

A részvénypiac forgalma 16,3 milliárd forintot tett ki, a vezető részvények árfolyama csökkent. Benyes Attila, a Questor Rt. üzletkötője elmondta: a nap legnagyobb vesztese az OTP volt, amelynek részvényei annak ellenére erősen tovább estek, hogy a cég a pénteken is jelentős mennyiségű saját részvényt vásárolt. A szakértő szerint ez hosszabb távon is az árfolyam kedvezőtlen alakulását jelzi.

A piacon a bizonytalan hangulat fokozódott, a minősítő intézet kedvezőtlen besorolása negatívan befolyásolta a portfóliók kialakítását, és ez a forint árfolyamában is tükröződött – utalt az üzletkötő a Fitch hét eleji bejelentésére.

Kedden a Fitch Ratings az elsőrendű "A" adóskockázati kategóriából a már csak közepes befektetői "BBB" sávba minősítette vissza a magyar szuverén küladósságot, a tartósan magas államháztartási hiányra hivatkozva, amely az indoklás szerint valószínűtlenné teszi a 2010-es eurócsatlakozást.

Benyes Attila elmondta: a gyógyszerpapírok annak ellenére estek, hogy a forint árfolyam csökkenése miatt elvileg reális alternatívának tűntek eleinte. A szakértő a jövő hét elejére további esést jósolt.

Az OTP 10,1 milliárd forintos forgalmat bonyolított le, 6640 forintos záróára 112 forinttal, 1,66 százalékkal volt alacsonyabb a csütörtöki záróárnál. A Richter 1,4 milliárd forintos forgalomban 1,99 százalékos, 795 forintos eséssel 39 195 forinton zárta a kereskedést. A Mol 2,7 milliárd forintos forgalomban azonban 195 forinttal, 0,93 százalékkal 20 705 forintra süllyedt. A Magyar Telekom 18 forintot, 1,91 százalékot veszítve 924 forinton zárta kereskedést.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 23. 14:43

Orbán Viktor vagy Magyar Péter tehet a bombariadókról? Mindkét oldalnak rögtön lett válasza, csak Gulyás Gergelynek nem szóltak

Egy óra sem telt el az első bombariadók óta, és a kormánypárti nyilvánosságban már elkezdték Magyar Péter felelősségét firtatni. Nem sokkal később beszállt a keretezésbe Magyar is, aztán Gulyás Gergely is elmondta a véleményét, amivel nemcsak Magyarral, de Orbán Balázzsal is szembement. A miniszterelnök politikai igazgatója szerint a bombariadó-sorozat őket igazolja, míg az ellenzéki nyilvánosságban többen a kormányt sejtetik a fenyegetések mögött. A valóságban nem tudunk semmi biztosat arról, ki küldte az e-maileket.