Veres János a Fitch-csel kvaterkázott
A Fitch Ratings szakértői "kielégítő választ kaptak minden kérdésükre" és "korábban megvolt kétségeikre is" – mondta a pénzügyminiszter.
Veres János még csütörtökön találkozott az hitelminősítő szakembereivel, de a tárgyalásról ma nyilatkozott. Mint ismeretes a Fitch a magyar eurókonvergencia-helyzetről minap borús jelentést publikált.
Veres János az MTI ezzel kapcsolatos kérdésére azt mondta: a Fitch embereivel tartott megbeszélésén "a barátságtalan jelzőt" alkalmazta arra, hogy a cég a hét elején úgy tett közzé adatokat Magyarországról, hogy "tudták: csütörtökön találkozunk". A pénzügyminiszter szerint a tárgyalás után nem maradt nyitott kérdés.
A legnagyobb európai hitelminősítő által a tíz új EU-tagról a hét elején kiadott, 21 oldalas idei éves eurókonvergencia-jelentés szerint Magyarország az egyetlen a közép- és kelet-európai új EU-tagok közül, amely még egyik maastrichti konvergencia-feltételt sem teljesítette.
Az elemzés szerint a cég még 2005-re is 5,3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt vár.
Ennek alapján a Fitch azt jósolta, hogy jóllehet a 2010-es magyar eurócsatlakozás változatlanul lehetséges, ha a 2006-os választásokat erőteljes költségvetési kiigazítás követi, ám a jelentés szerint a hitelminősítő reálisabbnak tartja a 2011-es belépést, sőt hosszabb késedelmet sem zár ki.
A Fitch és a feltörekvő piacokat elemző más londoni házak által a magyar makroszámok hitelességével kapcsolatban megfogalmazott kételyekre Veres János azt mondta: az államháztartási deficit az egyetlen mutató, amelyre ez a kedvezőtlen megítélés "az elmúlt időszakban ráragadt", de most már valamennyi hónapban az előre jelzett hiányértékhez "nagyon közel voltunk (...) és a kedvező oldalon voltunk közel". Az infláció, a növekedés, az export, a beruházások és az ipari termelés bővülése azonban lényegesen kedvezőbb annál, semhogy "bárkinek pesszimizmusra lenne oka".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.