2005. december. 01. 17:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. december. 01. 16:54 Gazdaság

Egységes fizetési térséget javasol az Európai Bizottság

A cél az, hogy a határokon átnyúló - hitelkártyás, betétikártyás, elektronikus banki utalásos, közvetlen terheléses vagy más módon bonyolított - fizetési műveletek ugyanolyan könnyűek, olcsók és biztonságosak legyenek, mint a tagállamokon belüli fizetési műveletek.

Mindez 50–100 milliárd eurós éves megtakarítást hozna az uniós gazdaságnak - jelentette be a belső piacért és szolgáltatásokért felelős biztos, Charles McCreevy. 

Az EU-ban jelenleg minden tagállam maga szabályozza a fizetési műveleteket, és a különböző rendszerek közötti műveletek éves költsége eléri a bruttó össztermék 2-3 százalékát. A szolgáltatók emiatt gyakorlatilag még nem képesek versenyezni és szolgáltatásaikat EU-szerte nyújtani. 

A javasolt uniós irányelv biztosítaná a fizetési piacokhoz való tisztességes és nyílt hozzáférést, valamint növelné és egységesítené a fogyasztóvédelmet. Megvalósulhatnak például a határokon átnyúló közvetlen terheléses szolgáltatások, a gáz-, víz-, és telefonszámlák kifizetésének általános és költségkímélő módszere is - ez jelenleg nem lehetséges az EU-ban. 

A hatékonyabb és versenyképes fizetési piac révén emellett az európai polgárok is kevesebbet fizetnének a banki alapszolgáltatásokért, amelyek éves átlagköltsége 34 és 252 euró között mozog az unióban. Ugyanazon szolgáltatás költségei ma tagállamonként rendkívül eltérőek: az átutalás költségmentes lehet az egyik országban, míg több mint tíz euróba kerülhet máshol. 

Az egységes fizetési térséget legkésőbb 2010-ig létre kívánják hozni. McCreevy szerint "ha az egész unióban ugyanúgy fizethetünk, mint otthon, az teljesen megújítja vásárlási szokásainkat és mindannyiunk számára még inkább a mindennapok közé emeli Európát". Jelezte: számít rá, hogy az akadályok megszüntetésében illetékes banki iparág is felgyorsítja munkáját.
 

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.