Befektetési tanácsok (prognózis november végére)
A hazai piacon a mögöttünk álló héten – olykor hektikus gyorsasággal – jól meghatározható sávokon belül folyt a kereskedés. Ez az állampapír piactól a részvényekig minden szegmensre igaz.
Ennek oka abban keresendő, hogy nemcsak a hazai helyzet okoz bizonytalanságot, hanem a nemzetközi környezet is sok kérdést vet fel a befektetők számára a térségbeli befektetésekkel kapcsolatban.
Ez önmagában inkább a piac gyengülését vonná maga után, de a hazai rossz makrogazdasági helyzet nem egyértelműen bizonyítható, a negatív és pozitív tendenciák egyszerre vannak jelen továbbra is, a vállalati szektor teljesítménye pedig mindettől függetlenül kiemelkedő.
A gyorsjelentési szezon kisebb profit realizációt indított el, de ez mára lecsengőben van. A kötvénypiac közben elég szűk sávban mozog, határozott tendenciák nincsenek a piacon. A korábbi ajánlásunkra utalva ma is azt mondhatjuk, hogy 7 százalék feletti szinteken érdemes lehet lassan vásárolni, de figyelmeztető jel, hogy egy-két nap hozamcsökkenése rendre emelkedést hoz maga után, így nehéz jelentős nyereséget elérni.
Jól megfigyelhető, hogy a korábbi technikai szint közelében lelassult a trend, de ez csak átmeneti állapot hiszen az amerikai vállalatok nyereségének hazautalása (adókedvezmények) folyamatos vételi nyomást gyakorol a dollár piacán.
Az európai jegybank továbbra is vonakodik a kamatszintekhez nyúlni, de egy-két nyilatkozat, valamint a retorika változása azt sejteti, hogy a jövő évben – ha a gazdasági növekedés gyorsul és nem csökken az infláció – már számíthatunk kamatemelésre is. Ebben a környezetben a feltörekvő piacokra koncentráló befektetési stratégák kivárásra játszanak, mivel a magasabb növekedési potenciál továbbra is vonzó, de a jövőben várható kamat- és hozamfelárak szintje ma nehezen becsülhető.
A hazai piacon is ez a halogató taktika érződik, mivel alacsony forgalom mellett irány nélküli a piac, egy-egy nagyobb megbízás akár több forintos eltérést is előidézhet a forint euróhoz mért árfolyamában.
Ez jól látható a fenti ábrán is. Az EUR/HUF 248-252-es szintek közé szorult, a dollár szárnyalása viszont itt is szembeszökő trendszerűséget mutat. Ez a tény nem zavaró mindaddig, amíg az olaj nemzetközi ára csökken, de ha kialakulna egy újabb emelkedő trend, akkor az importált infláció már feszültségeket okozhat, amit az ÁFA-csökkentés természetesen átmenetileg tompíthat. Ajánlásunk nem változott, a 250-es EUR/HUF, illetve a 210-es USD/HUF szintnél erősebb forint mellett a devizapozíciók építését javasoljuk.
Kötvénypiac. A kötvénypiacon is megjelentek azok a hatások, amik a sávban való mozgást eredményezték. Ez a helyzet nem lenne kedvezőtlen, de csak abban az esetben, ha a sávszélek elég messze lennének egymástól ahhoz, hogy a kereskedésben meglévő díjak és spread-ek lehetőséget adnának jelentősebb nyereség elérésére. Ma ez a sáv meglehetősen szűk, így ajánlásunk sem változott.
Korábban arra számítottunk, hogy a két hete – 7 százaléknál magasabb hozam mellett – vásárolt papírok mára már nyereséget termelnek. Volt is némi hozamcsökkenés, de ez ma még nem éri el azt a szintet, ahol érdemes lenne eladni és egy újabb belépési pontot keresni. Ajánlásunk tehát továbbra is a 3-5 éves lejáratok vétele 7 sázalékos hozamszint mellett.
Részvénypiac. A BÉT sem vonhatta ki magát a többi piacot érintő folyamatokból, így itt is a sávkereskedés jellemezte a piacot. Itt természetesen már elérhető nyereségszintek is kialakultak egy-egy részvényt tekintve, de a piac egésze nem változott jelentősen az elmúlt egyhét során.
A hét elején a Mol és az Egis, majd a Richter és az OTP erősödtek, de egyszerre egyirányú mozgás a vezető részvényeknél nem volt. Ez azt mutatja, hogy mozognak ugyan a portfóliók, de jelentős új befektetés, vagy pénzkivonás nem volt. Az eredmények és a kilátások alapján ma azt mondhatjuk, hogy az OTP, valamint a Mol vásárolható a jelenlegi szintek mellett, míg az áramszolgáltatók – az utóbbi napok emelkedése miatt– tartásra ajánlhatók, az Egis és a Richter esetében pedig a kivárás taktikája javasolt.
Állampapír piac:
- állampapírok: 3-5 éves lejárat vétele
- vállalati kötvények: kivárás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: tartás
- USA részvények: eladás,
- Orosz részvények: kivárás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: OTP, Mol: vétel, szolgáltató szektor: tartás, Egis, Richter: kivárás
Befektetési alapok:
ingatlan alapok, euróban denominált alapok vétele
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.