Magyar nevek a leggazdagabb románok listáján
Ion Tiriac a legvagyonosabb román - legalábbis ez derül ki az ország háromszáz leggazdagabb emberének toplistájából, amelyet az idén is összeállított a Capital című hetilap.
Az összesítés szerint a brassói származású, volt világhírű teniszjátékos, egykori edző és menedzser, mai pénzmágnás és banktulajdonos megelőzte a korábbi listán még vezető helyen szerepelt, Olaszországban élő, földgáz-bizniszben utazó Iosif Constantin Dragant.
A szokásos évi összesítés ugyanis Tiriac összvagyonát egymilliárd dollárnyira becsüli. Dragan vagyona a tavalyi 850 millió dollárhoz képest nem gyarapodott. Harmadik helyen az a Sorin Ovidiu Vantu áll, aki most éppen egy pénzügyi botrány főszereplője. Vagyona a tavalyi félmilliárd dollárról 750 millióra bővült, így a toplistán helyet cserélt az idén 700 millió körül álló nagyváradi Micula-fivérekkel, az European Drinks és -Food tulajdonosaival.
Az ötödik helyet a Paunescu-fivérek foglalják el, a Capital becslései szerint vagyonuk 50-100 millió dollárral, azaz 700 millió dollárnyira bővült. A leggazdagabb politikus az idén a liberális Dinu Patriciu és a konzervatív Dan Voiculescu. Patriciu vagyona 350-ről 450 millió dollárra, Voiculescué 300-ról 350 millióra bővült.
A romániai magyar üzletemberek közül Verestóy Attila RMDSZ-szenátor az egyik legismertebb, vagyona az utóbbi évben 20 százalékkal bovült és a Capital listáján az előkelő 68. helyet hódította meg. Rögtön utána rangsorolják a 69. helyen a kézdivásárhelyi Bába Györgyöt, a Cosmo üzletlánc tulajdonosát.
A Capital rangsorolási szempontja az idén annyiban változott, hogy míg tavaly a háromszázas keretbe még 5 millió dollárra is be lehetett jutni, az idén már csak azokat vette számba, akiknek a vagyona meghaladta a 7 milliót.
A listán lévők összvagyona mintegy 16 milliárd dollár, ami Románia bruttó összjövedelmének 22 százalékát teszi ki és szinte ugyanannyi, mint az országba eddig érkezett külföldi működő tőke értéke.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.