2005. október. 20. 11:17 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. október. 20. 11:46 Gazdaság

Csányi a leggazdagabb az újabb toplista szerint

A Manager Magazin listáját idén a 70 milliárd forintra becsült vagyonával Csányi Sándor az OTP elnök-vezérigazgatója vezeti, második Demján Sándor a Trigránit első embere, a tavalyi első helyezett, Széles Gábor pedig a harmadik helyre szorult. A lap idén először elkészítette a vidéki gazdagok listáját is, a ranglistákból kiderül, hogy kik a leggazdagabbak egyes hazai régiókban.

A 100 leggazdagabb listája
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök mellett más politikusok is szerepelnek a manager magazin most megjelent kiadványában.

A 100-ak névsora
Habár a jobboldali sajtó rendre a „kis magyar Hodorkovszkij” jelzőt teszi a neve mellé, Gyurcsány Ferenc nem tartja magát oligarchának. Mint a Manager Magazin most megjelent, a 100 leggazdagabb magyart bemutató számának adott exkluzív interjújában elmondta, meggazdagodását egy „okos, tisztességes, jogszerű és erkölcsös üzleti működés” eredményének tartja.

A listán 3,4 milliárd forintos vagyonával a 89. helyen álló politikus egyébként úgy véli: kezdettől fogva világos határvonalat húzott a politika és az üzlet között, és ezt a – mint fogalmazott – „kínai nagy falat” soha sem lépte át.

A magazin kérdéseiben ugyan többször is arra utal, hogy a határvonal lehetett volna egyértelműbb is azzal, hogy a miniszterelnök értékesíti különböző céges részesedéseit és azokat – az Egyesült Államokban bevett szokás szerint – egy úgynevezett „blind trust”-ba, egy olyan befektetési alapba teszi, amelynek működésére és döntéseire nincsen ráhatással a tulajdonosa, Gyurcsány Ferenc úgy fogalmazott, hogy „a lehető legmesszebb” ment el.

Visszautasította azt, hogy a megmaradó céges tulajdonrészei miatt etikai vagy politikai problémák adódnának, hiszen szerinte ezek legfeljebb a rágalmazáshoz elegendők. „Nem fogok menekülni a saját életemtől, nem fogok magyarázkodni olyan miatt, ami nem létezik” – mondta Gyurcsány Ferenc, aki szerint az sem aggályos, hogy cégei esetleg az állammal is üzletelnek, - mint mondta – „transzparensnek és átláthatónak kell lenni”.

„Még a látszatát is el kell kerülni annak, hogy a tegnapi szabálysértések büntetlenséget élvezzenek” – mondta annak kapcsán, hogy a vagyonadó bevezetése egyfajta tabula rasát jelentene az elmúlt tizenöt évben keletkezett vagyonok eredetére nézve.

Demján és Széles dobogós (Oldaltörés)

Orosz vezeti a korábbi listát

Csányi Sándor csak második a Népszabadság Rt. korábban megjelent, 150 leggazdagabb "magyart" bemutató listáján. Azt ugyanis Medget Rahimkulov hazánkban élő orosz üzletember, az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) vezetője és résztulajdonosa vezeti. A lap kiadványa szerint az orosz üzletember vagyona 83 milliárd forint, míg az OTP első embere 60 milliárd forintos vagyonnal rendelkezik.
További részletek

A 100 leggazdagabb magyar listáján az idén Csányi Sándor az OTP Bank elnök-vezérigazgatója vette át a vezetést, a magazin becslése szerint 70 milliárd forintos vagyonnal.

A Manager Magazin kiemeli, hogy jelentős gyarapodást mutat az a vagyon, amelyet a tavalyi becsléshez képest a bankár érdekeltségébe lehet sorolni a nyilvános adatok alapján. A 2004-es álláshoz viszonyított ugrást egyrészt a pénzintézet részvényárfolyamának számottevő emelkedése indokolja, másrészt az elmúlt 12 hónapban az élelmiszer-ipari érdekeltségei is szaporodtak.

Részesedést vásárolt továbbá a listán 65 milliárd forinttal második Demján Sándor érdekeltségébe tartozó, 320-350 milliárd forintos ingatlanportfólióval rendelkező TriGránit Rt.-ben, és a médiapiacon is megjelent: egy köztéri reklámcéget szerzett meg.

A tavalyi első, Széles Gábor 54 milliárd forintos vagyonával a harmadik helyre szorult. A listán politikusok is szerepelnek. A miniszterelnök mellett 3,3 milliárdos vagyonával a 92. helyen áll  a gazdasági miniszter, Kóka János.

A Manager Magazin idén először elkészítette a vidéki gazdagok listáját, amelyben régiónként összesíti a legvagyonosabbakat és bemutatja azokat is, akiknek vagyona – bár nem éri el a minimum követelményt, a 3 milliárd forintot – egy-egy régióban jelentős szerepet játszanak.

Csak legális vagyon, csak magyar állampolgárok (Oldaltörés)

A Manager Magazin a listához készített módszertani bevezetőben kiemeli, hogy a százas lista elkészítésekor idén is az anyacég, a Spiegel-csoport tulajdonában lévő németországi kiadás által használt elveket követték.

Vagyis kizárólag a legális eredetű, transzparens, nyilvános (cégbírósági, földhivatali) adatbázisokból, publikus mérlegekből, a cégek közléseiből kirajzolódó vagyont vették figyelembe, és – ellentétben a Népszabadság Rt. konkurens kiadványával - csak magyar állampolgárok esetében készítettek becslést.

A tőzsdei társaságokban megtestesülő vagyont a jelenlegi részvényárfolyamból becsülték meg, a nem tőzsdei cégeknél a saját tőkéből indultak ki, de figyelembe vették a vállalkozások nyereségességét, ismert tartozásait, és azt is, hogy a tulajdonos befolyása egyenlő-e tulajdoni részesedésének arányával.

A Manager Magazin a becslések elkészítéséhez minden esetben felvette a kapcsolatot az érintettekkel, akik a legtöbb esetben segítették is a lap munkáját.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.