2005. október. 24. 18:56 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 24. 20:22 Gazdaság

Új elnök a Fed élén

Bush amerikai elnök Ben Bernanke, az elnök gazdasági tanácsadó testületének a vezetőjét nevezi ki a Fed élére, miután Alan Greenspan mandátuma január 31-én lejár.

Greenspan 1987 óta áll az amerikai központi bank élén. Az 51 éves Bernanke a Fed egyik igazgatója volt és tavaly június óta vezeti az elnök gazdasági tanácsadó testületét.
   
A New York-i tőzsde kedvezően fogadta az egyelőre még nem hivatalos hírt, a DJIA indexe több mint 1 százalékos, a Nasdaq mutatója közel 0,7 százalékos nyereségen állt röviddel 18 óra után.

Bernanke négy évvel ezelőttig gyakorlatilag ismeretlen volt a közvélemény előtt, a Princeton egyetemen professzorként tanított; majd 2002-ben a Fed kormányzótanácsának a tagja lett és tavaly június óta vezeti az elnök gazdasági tanácsadó testületét.

Bernanke jelölését még jóvá kell hagynia a szenátusnak is. Előzőleg a szenátus bankbizottsága hallgatja meg a jelöltet és ezután kerül a szenátus elé szavazásra a személyi javaslat. A bankbizottság elnöke azt mondta, hogy szerinte a bizottság támogatja majd Bernanke kinevezését.

Greenspan 1987 óta áll az amerikai központi bank élén. Greenspant még 1987-ben Ronald Reagan nevezte ki. Ebben a tisztében megerősítette a szintén republikánus párti idősebb George Bush, és kétszer négy évre a demokrata párti Bill Clinton.

Greenspan két recessziós időszakból vezette ki az amerikai gazdaságot: 1990-1991-ben mélypontra esett az amerikai gazdaság a magas olajár miatt, amit a Kuvait elleni iraki invázió váltott ki, majd következett 2001., amikor a gazdaság, ha lehet, még mélyebbre csúszott a Világkereskedelmi Központ és a Pentagon ellen végrehajtott merényletek hatására.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.