500 milliárdos csata a Budapest Airportért?
Kétmilliárd eurós (több mint 500 milliárd forintos) "ajánlati csatát vív" a fő versenytársnak tartott ausztrál Macquarie befektetési csoporttal a Budapest Airport ellenőrzéséért a legnagyobb brit repülőtér-üzemeltető, a British Airports Authority (BAA) - írta a The Sunday Times.
A vezető brit vasárnapi lap értesülése szerint a BAA és a Macquarie vezeti azt az öt cégből álló mezőnyt, amelyet a magyar kormány kért fel végleges ajánlattételre november közepéig.
A lap által idézett banki források szerint az ár jóval meghaladhatja azt az 1,6 milliárd eurót, amelyet az előző, sikertelen fordulóban állítólag a német Hochtief építőipari csoport ajánlott a budapesti repülőtér-üzemeltető cégért. Még ez az ár is az eredmény hússzorosára értékelte volna a magyar céget, ami rekord ár-profit szorzó lenne az európai repülőterek között - áll a The Sunday Times cikkében.
A lap szerint a BAA ajánlata "új mércét állít fel" az elmúlt évek privatizációs és tőzsdei kibocsátási hullámában mind magasabb árakon elkelő európai repülőterek értékelésére.
Elemzők szerint az ajánlat "az idegek próbája" is egyben a BAA-nél, amelynek "vegyes" tapasztalatai vannak a Nagy-Britannián kívüli befektetésekkel, és amely hazai terepen is jelentős beruházási programokkal "zsonglőrködik": építi egyebek mellett a londoni Heathrow repülőtér ötödik terminálját és tervezi az ugyancsak londoni Stansted repülőtér harmadik kifutópályáját - áll a vasárnapi brit lap üzleti mellékletében.
A cikkben idézett banki források szerint ugyanakkor az ausztrál Macquarie, amely már felvásárolta a nyugat-angliai Bristol repülőterét, valamint az M6-ost, Anglia egyetlen fizető autópályáját, és "ostrom alatt tartja" a Londoni Értéktőzsdét is, szintén vezető pályázónak számít.
A The Sunday Times egy név nélkül idézett, a "pályázók egyikéhez közelállónak" nevezett forrása szerint az előző forduló törlésével a magyarok "összesen mintegy két hetet vesztettek...továbbra is azt várjuk, hogy még karácsony előtt győztest hirdetnek".
A BAA a világ első számú repülőtér-üzemeltetője; az övé a hét legnagyobb brit repülőtér. A cég üzemelteti az öt londoni repülőtér közül a Heathrow-t - a világ legnagyobb nemzetközi forgalmú repülőterét -, a Gatwicket és a Stanstedet, emellett Southampton, Glasgow, Edinburgh és Aberdeen légikikötőjét. A hét brit BAA-repülőtér együttes utasforgalma tavaly 140,1 millió fő volt; ennek csaknem felét a Heathrow adta, 67,1 milliós utasszámmal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.