Évente kétmilliárd a börtönüzlet nyertesének
A tiszalöki börtön kivitelezésére és működtetésére a Közép-európai Építő és Szerelő (KÉSZ) Kft.-vel kötött szerződést a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága (BVOP); az intézmény 2007. június 1-jén kezdi meg működését - közölte az Igazságügyi Minisztérium.
A csütörtökön aláírt szerződés értelmében a 700 börtön, illetve fegyház fokozatú fogvatartottat befogadó, 280 fős személyzettel működő új büntetés-végrehajtási intézetet 15 évig üzemeltetheti a cég.
Az állami és magánszektor együttműködésén alapuló, úgynevezett PPP-rendszerben megvalósuló, zöldmezős beruházás befejezését követően csökken majd a magyarországi intézetek zsúfoltsága, ami jelenleg 145 százalékos. Az adatok szerint ma 11253 férőhelyen 16321 fogvatartott él.
A nyertes befektetőnek a büntetés-végrehajtás évente 1,91 milliárd forint szolgáltatási díjat fizet 15 éven keresztül.
A szaktárca sajtónak küldött háttéranyaga szerint "az objektum költsége évente - 15 éves futamidővel számolva - 2007. június 1-jétől a (...) kormányhatározat értelmében nem haladhatja meg az 1,91 milliárd forintot". A 28,65 milliárd forintos összeg tartalmazza a vállalkozók számára a tőke megtérülését és az üzemeltetés valamennyi költségét is.
Petrétei József szakminiszter korábban azt mondta: a szabolcsi helyszín kiválasztásánál fontos szempont volt, hogy a tiszalöki önkormányzat térítésmentesen ajánlotta fel az építési telket, illetve az új börtön jól megközelíthető lesz majd a térségben épülő M3-as autópályán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.