2005. október. 19. 19:47 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 19. 19:55 Gazdaság

A közszféra keresetei elmaradnak a versenyszféráétól

A költségvetési intézményekben foglalkoztatott fizikai és szellemi dolgozók együttes átlagkeresete magasabb, mint a versenyszférában e két kategória együttes értéke, de ez a vállalati szektorban lényegesen nagyobb létszámarányt képviselő, alacsony keresetű fizikaiak miatt van így - ismertette Vadász János közszolgálati kormánymegbízott.

A keresetekről szóló táblázatot a bértárgyalások időszakára tekintettel bocsátotta az MTI rendelkezésére a kormánymegbízott szerdán. A versenyszférában 1 millió 285 ezer, a költségvetési intézményeknél 212 ezer munkavállaló tartozik a fizikai kategóriába. Ez a szellemiekkel együtt számított 100 százaléknak 67, illetve 26 százaléka.

A versenyszférában a fizikaiak átlagkeresete augusztusban 102 ezer 411 forint, a költségvetési intézményeknél 92 ezer 658 forint volt. Mindez meglátszik a fizikai és szellemi együttes átlagkereseten, mert a versenyszférában a közös átlagot 144 ezer 177 forintra húzza le a nagyszámú alacsony kereset. A költségvetési intézményeknél viszont az együttes érték 159 ezer 069 forintot ér el, az alacsony keresetű fizikaiak lényegesen kisebb aránya miatt.

A fizikai és szellemi foglalkozásúaknál külön-külön figyelembe vett átlagkeresetek mindkét kategóriában alacsonyabbak a költségvetési intézményeknél - állapítható meg a táblázatból. A versenyszférabeli fizikaiak 102 ezer 411 forintjánál a költségvetési fizikaiak 92 ezer 658 forintja 9,5 százalékkal alacsonyabb.

A vállalati szektorban alkalmazott szellemi foglalkozásúaknál jelzett 226 ezer 402 forinthoz képest a költségvetési szférabeli szellemiek 181 ezer 766 forintja 19,7 százalékkal alacsonyabb. Vadász János rámutatott: sokan ezt nem veszik figyelembe és csak a közös átlagról beszélnek, mintha a közszféra előnyösebb helyzetben lenne.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.