2005. október. 10. 18:40 MTI Utolsó frissítés: 2005. október. 10. 18:44 Gazdaság

Csökkentené a mezőgazdasági támogatásokat az EU és az USA

Az amerikai kormány kész a mezőgazdasági termelőknek nyújtott támogatás szintjét 60 százalékkal mérsékelni öt év alatt, ha az EU és Japán is csökkenti hasonló támogatásait 80 százalékkal, jelentette be hétfőn Rob Portman, amerikai kereskedelmi főtárgyaló. Portman fölvetette az exporttámogatások és egyes termékvámok fokozatos felszámolásának gondolatát is.

Az EU üdvözölte, hogy az Egyesült Államok építő jellegű kezdeményezéssel állt elő, majd az EU kereskedelmi biztosa 70 százalékos csökkentést javasolt 23 WTO-tagország zürichi kereskedelmi és mezőgazdasági miniszteri értekezletén. Független szakértők szemfényvesztésnek nevezték az amerikai engedékenységet.

Korábban az EU 65 százalékos csökkentést ígért, ha az Egyesült Államok 55 százalékos lefaragást vállal. Szakértők szerint az EU az Egyesült Államoknál háromszor többet költ a kereskedelmet torzító belső támogatásokra.
 
Több tagország viszont nem javasolta Mandelsonnak, az EU kereskedelmi biztosának és fő kereskedelmi tárgyalójának, hogy az amerikai támogatáscsökkentési javaslatra reagáljon. A francia külügyminisztérium szóvivője szerint az EU-ban már egyetértésre jutottak a mezőgazdasági támogatások hosszú távú reformjáról, és ezt az Egyesült Államok még nem tette meg. 

Az új amerikai javaslat a Kereskedelmi Világszervezet, a WTO keretében folyó kereskedelemliberalizálási tárgyalások előremozdítását célozza. A fejlődő országok közlése szerint az Egyesül Államoknak és az EU-nak évente mintegy 180 milliárd dollárral kellene a mezőgazdasági termelőiknek adott támogatásokat csökkentenie.

Az Oxfam nemzetközi segélyszervezet hétfőn nyilatkozatban "porhintésnek és ködösítésnek" nevezte az amerikai kezdeményezést, rámutatva, hogy az amerikai javaslat nem a tényleges termelési támogatások csökkentésére vonatkozik, hanem elméleti támogatási szintek lejjebb igazítására, ám ezeket a szinteket a tényleges kiadásoknál jóval magasabban állapították meg. Ez azt jelenti, hogy miközben az amerikai kormány hivatalos formában esetleg 60 százalékkal lejjebb vinné a lehetséges támogatások plafonját, a valóságban játéktere maradna a tényleges kiadások akár 8 milliárd dolláros növelésére is, vélik az Oxfam szakértői.

Az Oxfam ugyancsak szemfényvesztésének nevezte az exporttámogatások csökkentésére vonatkozó amerikai javaslatot is, mivel az Egyesült Államokban alig van olyan támogatás, amelyet hivatalosan exporttámogatásként tartanának nyilván. Az Egyesült Államok ugyanakkor követeli, hogy a fejlődő országok jobban csökkentsék ipari behozatali vámjaikat, mint a fejlett országok, cserébe bármiféle mezőgazdasági megállapodásért.

zöldhasú
Hirdetés