ICEG: lassuló növekedés, erősödő feszültségek
Az idei 3,6 százalékos növekedés után jövőre 3,9 százalékkal gyarapodhat a bruttó hazai termék (GDP), miközben az államháztartás - a nyugdíjreform hatásának kiszűrésével számított - eredményszemléletű hiánya 2005-ben a GDP 6 százalékát, jövőre pedig 6,6 százalékát érheti el - mondta Gáspár Pál, az ICEG (International Center for Economic Growth) Európai Központjának igazgatója.
"Lassuló növekedés, erősödő feszültségek az államháztartásban" - így jellemezte a magyar gazdaság pillanatnyi és jövő évi várható helyzetét Gáspár Pál. Az ICEG Európai Központjának igazgatója szerint a belső kereslet és ezen belül is a lakossági fogyasztás lassuló növekedése áll a GDP 2005. évi tempójának fékeződésében, ezért az intézet a tavalyi 4,1 százalékos GDP-gyarapodás után az idén 3,6 százalékot vár.
"A növekedés jövőre ismét gyorsulhat, üteme 3,9 százalék lehet a külső konjunktúra javulása, és a belföldi kereslet választásokkal is összefüggő bővülése miatt" - fogalmazott Gáspár Pál. Az ICEG előrejelzése szerinti idei 3,6 százalékos éves infláció jövőre 2,1 százalékra mérséklődik, de a jövő év decemberi infláció kissé magasabb, 2,8 százalék lehet.
Ezév végére 6 százalékos alapkamatot és 255 forintos euró árfolyamot prognosztizál az ICEG, és 2006 végére az alapkamat további 1 százalékpontot csökken változatlan euró/forint árfolyam mellett.
"A 2005. évi - a nyugdíjreform hatásának kiszűrésével számított - Európai Uniós módszerrel készült GDP arányos államháztartási hiány 6 százalékos mértékében nemcsak az Eurostat által kifogásolt elszámolási tételek állnak, hanem a tervezettnél kevesebb áfa- és szja-bevétel, illetve az úgynevezett nyíltvégű kiadások - például az EU-s pályázatok társfinanszírozása - tervezettnél gyorsabb bővülése" - mondta az ICEG igazgatója.
Az ICEG jövő évi - a nyugdíjreform hatásának kiszűrésével számított - hiányprognózisa 6,6 százalék, azaz jóval több a kormányzati 4,7 százaléknál - jelezte Gáspár Pál, hozzátéve, hogy a hiány mértéke beállt a 6-7 százalékos sávba.
Ennek következtében az államadósság növekedése sem kerülhető el, a GDP-arányos mutató a 2004. évi 58 százalékról 2005-re előreláthatóan 60 százalékra emelkedik - hangsúlyozta az ICEG vezetője.
"Az államháztartási kiadások jelentős korrekciója, illetve szerkezetének megváltoztatása nélkül elképzelhetetlen az euró 2010-es bevezetése Magyarországon, a szükséges reformok elmaradása akár 2-3 évvel is eltolhatja a dátumot" - felelte egy kérdésre Gáspár Pál, aki úgy vélte, hogy a befektetői kedvre, a foglalkozatásra és végső soron a gazdasági növekedésre is negatívan hatna az európai közös pénz 2010-es dátumának eltolása.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.