Gázáremelés novembertől: a lakosságot is érinti?
A most megjelent kormányrendelet szerint november elsejétől 19 százalékkal drágul a gáz a nem lakossági felhasználók számára. Az emelés a vállalati versenyképesség romlásához és a költségvetési deficit további emelkedéséhez vezethet.
Árak és érvek |
A kormányszóvivő hétfői bejelentése alapján a közületek közül az állami, önkormányzati és egyházi fenntartású oktatási, kulturális, egészségügyi és szociális intézmények számára az energiagazdálkodási célelőirányzatból fedezik az emelés ellentételezését, ami mintegy egymilliárd forintba kerül majd. Szerinte egyetlen kormány sem vonhatja ki magát a világpiaci árak hatása alól, ugyanakkor a kabinet igyekszik tekintettel lenni a lakosság teherbíró képességére is. "Tévedés azt gondolni, hogy a lakosságot nem érinti a mostani gázáremelés, amely az infláció több mint hatszorosa" - reagált a Fidesz energetikai munkacsoportjának vezetője. Lázár Mózes szerint az érintett vállalkozások, cégek, intézmények ezt a drasztikus mértékű emelést előbb-utóbb kénytelenek a fogyasztókra hárítani. |
A leghatározottabban tiltakozunk az emelés és annak módja ellen – hangoztatta a lap szerint Szaniszló Mihály, az Ipari Energiafogyasztók Fórumának elnöke. A vonatkozó jogszabály előírja, hogy az érdekvédelmi képviseletekkel előre egyeztetni kell, bemutatva a növelés mértékének meghatározásához használt számításokat, ehhez képest az elnök szerint a televízióból értesültek a drágításról. Ráadásul a mostani emeléssel az ipari fogyasztók forgalmi adó nélkül számítva immár több mint 20 százalékkal drágábban kapják az energiát, mint a lakosság.
A Főtáv Rt. számított az emelésre, és azt teljes egészében érvényesíti áraiban – mondta a lapnak Lázár Róbert szóvivő. A díjemelés mintegy ötezer üzleti és intézményi fogyasztót érint majd, amelyek összesen a cég hőforgalmának egynegyedét adják. Mivel a lakossági fogyasztóknak értékesített távhő előállításához felhasznált gáz nem drágul, a mintegy 240 ezer háztartási fogyasztó fűtési költsége változatlan marad.
A gázár emelkedése újabb lökést adhat a sütőipari csődhullámnak, hiszen ez átlag 4,6 forinttal drágíthatja a fehér kenyér kilóját – vélte Werli József, a Magyar Pékszövetség szakmai titkára. Míg a statisztikai hivatal szerint ma a fehér kenyér kilónkénti fogyasztói ára 173-174 forint, az érdekvédők szerint az ágazati jövedelemviszonyok normalizálásához legalább 190-195 forintos árak kellenének.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.