A kínai növekedés lassulását jósolják a központi bankban
Kína gazdasági növekedése 8,7 százalékra lassul a jövő év első felében, az idei egész évre várt 9,2 százalékról - közölte új becslését a kínai központi bank gazdaságkutató csoportja.
A mostani, harmadik negyedévben a GDP 9,1 százalékkal, a negyedik negyedben 8,9 százalékkal, a jövő év első negyedében 8,8 százalékkal, a második negyedévben 8,6 százalékkal lesz nagyobb, mint egy évvel korábban, írták az új elemzésben.
Kína kőolajimportja 8,76 millió tonna volt augusztusban, 6 százalékkal kevesebb, mint tavaly augusztusban. Az első nyolc hónapban a kínai kőolajimport összesen is csak 3,9 százalékkal nőtt, 83,1 millió tonnára, jelentették a kínai statisztikai hivatalban.
Nyersalumíniumból 42,4 százalékkal kevesebbet importáltak, mint tavaly augusztusban. A rézimport 7,3 százalékkal nőtt. Vasércből a behozatal 32,9 százalékkal nőtt, viszont acéltermékekből 21 százalékkal kevesebbet, 2,16 millió tonnát importáltak és 97,2 százalékkal többet, 1,34 millió tonnát exportáltak. A búzaimport 24,3 százalékkal kisebb volt augusztusban az egy évvel korábbinál, főleg az Egyesült Államokból csökkent, 79,2 százalékkal.
Kína gazdasága 9,5 százalékkal bővült a második negyedévben a tavalyi második negyedhez képest, gyorsabban a 9,3 százalékos elemzői várakozásoknál, és gyorsabban az első negyedévi 9,4 százaléknál is.
A nagy GDP-növekedést a tőkeberuházások első negyedévhez kissé gyorsult, 28,8 százalékos növekedése és a lakossági fogyasztás 12,9 százalékos bővülése táplálta, rendre az egy évvel korábbihoz képest. Júniusban az ipar ugyancsak váratlanul erősen teljesített: kibocsátása 16,8 százalékkal nagyobb volt, mint tavaly júniusban, a májusi 16,6 százalékos tizenkét havi többlet után.
Kína gazdasága 9,4 százalékkal bővült az első negyedévben a tavalyi első negyedhez képest. Az elemzők eredetileg 8,9-9,1 százalékos többletre számítottak, de a tőkeberuházások az első negyedben is sokkal nagyobbak voltak a vártnál. A jelek szerint ezek nem lassultak a második negyedévben sem, erre utaló jelek ellenére. Tavaly az elemzők világszerte a rendkívül gyors kínai GDP-növekedést is okolták a kőolaj és a nyersanyagok nagy drágulásáért.
A kínai GDP tavaly 9,5 százalékkal nőtt, 13,6515 billió jüanra (1,649 billió dollár), az évi átlagos infláció 3,9 százalékos volt. Júniusban a tizenkét havi infláció már csak 1,6 százalékos volt.
Nemzetközi elemzők korábban azt várták, hogy Kína gazdasági növekedése az idén 8,4 százalékra lassul, és jövőre a növekedés üteme 8 százalékra csökken, ez azonban a jelek szerint nem valósul meg. A túlfűtöttnek tartott ütem lassítása a kínai kormány célja is, a következő, 2006/2010-es ötéves terv éveiben maga is átlagosan évi 8 százalékos növekedésre számít. Ehhez képest a kínai kormány július elején már 8,8 százalékos évi átlagos GDP-növekedést jelzett előre az idei egész évre, és ezt most, a központi bank előrejelzésének fényében, várhatóan tovább kell emelni, bár az irányzat továbbra is csökkenő.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.