2005. szeptember. 09. 16:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 09. 16:38 Gazdaság

Kína megszüntette a magyar gabona behozatali tilalmát

Kína megszüntette a magyar gabona 1977 óta érvényben levő behozatali tilalmát, ezzel lehetőség nyílt 500 ezer-1 millió tonna magyar gabona exportjára, jelentette be Gyurcsány Ferenc Pekingben.

A miniszterelnök elmondta: aláírták azt a jegyzőkönyvet, amelynek értelmében Magyarország lekerült a tilalmi listáról, és a jövő héten már megkezdődnek a tárgyalások a magyar gabona kínai exportjáról.

Kína évtizedeken át arra hivatkozott, hogy Magyarországon TCK fertőzés van, és emiatt az üszökbetegség miatt nem vesz át magyar gabonát. Magyarország sokáig hiába kérte annak tudomásul vételét, hogy Magyarországon nincs ilyen fertőzés, kínai részről érdemben nem adtak választ.

Gyurcsány Ferenc a kínai miniszterelnökkel folytatott tárgyalásán is felvetette a problémát és „biztató megerősítést” kapott Ven Csia-pao kormányfőtől arról, hogy kínai részről „nagy tempóban” igyekeznek megoldani ezt a problémát.

A kínai gabonaszállítás lehetősége igen jelentős Magyarország számára: Gyurcsány Ferenc emlékeztetett arra, hogy igen jó év esetén a betakarított gabona - kukorica nélkül - 6-7 millió tonna körül van. A hazai fogyasztás 3-4 millió tonna, tehát a felesleg az ilyen jó termés esetén 2-3 millió tonna körül alakul.

Benedek Fülöp, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium politikai államtitkára elmondta, hogy a növényvédelmi akadály elhárulásával keretmegállapodást kötöttek a kínai mezőgazdasági minisztériummal, és megállapodtak abban, hogy jövő hét kedden vagy szerdán kezdődnek meg az érdemi tárgyalások. A miniszterelnök és az államtitkár egyaránt kiemelte, hogy a kínai fél részéről a mostani tárgyalásokon messzemenő korrektséget tapasztaltak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.