2005. szeptember. 08. 15:07 MTI Utolsó frissítés: 2005. szeptember. 08. 15:16 Gazdaság

Putyin és Schröder gázvezetékről írt alá megállapodást

A Balti-tenger mélyén német-orosz vállalkozásban lefektetendő gázvezetékről írtak alá csütörtökön megállapodást csütörtökön Berlinben Gerhard Schröder német kancellár és Vlagyimir Putyin orosz elnök jelenlétében.

A gázvezeték a Szentpétervár melletti Viborgtól Greifswaldig húzódna, kikerülné a Baltikumot, Ukrajnát és Lengyelországot. A projekt 4 milliárd euróba kerülne, s 2010-től kezdve látná el gázzal Németországot és más nyugat-európai országokat. Németország elsősorban Norvégiából és Oroszországból fedezi gázszükségletét.

A vállalkozásban az orosz Gazprom 51 százalékban, a német BASF és E.on konszernek, illetve leányvállalataik 24,5-24,5 százalékban részesednének sajtóértesülések szerint. A észak-európai tengeri gázvezeték megépítése főleg Lengyelországban váltott ki elégedetlenséget. Lengyelország tranzitdíjat szed a területén áthaladó vezetékek után, másrészt attól tart, hogy a "különutas" német-orosz megoldás a politikai nyomásgyakorlás eszköze lehet.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.