2005. július. 19. 13:46 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. július. 19. 13:47 Gazdaság

Befektetői toplista: Magyarország a legvonzóbbak között

A befektetők 63 százaléka szemében Nyugat-Európa a legvonzóbb gazdasági környezet. Közép- és Kelet-Európát egyre inkább Kína versenytársának tekintik alacsony árai miatt – áll az Ernst & Young felmérésében. Magyarország az európai toplistán az ötödik.

Az Ernst & Young éves befektetési felmérése (European Attractiveness Survey) szerint még mindig Nyugat-Európa a legvonzóbb régió a befektetők számára. Az elemzés szerint Európa továbbra is megfelelő környezet a befektetéseknek, és eddig is képes volt lépést tartani versenytársaival a külföldi tőkéért folyó küzdelemben, különösen a két legerősebbel: az Egyesült Államokkal és Kínával.

A befektetők számára legvonzóbb 15 európai
ország ranglistája
© Ernst & Young
A megkérdezett vállalati vezetők körében némiképpen csökkent ugyan Nyugat-Európa, mint befektetési célpont népszerűsége, de még így is 63 százalékot ért el (5 százalékos visszaesés az előző évhez képest), az 55 százalékos népszerűségi index-szel rendelkező Közép- és Kelet-Európával szemben.

Kína figyelemreméltó fejlődése a külföldi befektetések számára új lehetőséget jelent, hiszen belső piacának mérete és sajátosságai még vonzóbbá teszik.

Így érthető, hogy Kína jelenleg a legnépszerűbb ország és a harmadik legnépszerűbb régió a globális befektetések szempontjából. Az elmúlt 12 hónap alatt Kína vonzereje 37 százalékról 52 százalékra nőtt, és ezzel egy csapásra megelőzte az USA-t és Kanadát (egyaránt 45 százalék).

A nemzetközi befektetések 31 százaléka irányul Közép- és Kelet-Európába, ami több, mint a legsikeresebb nyugat-európai országok így Franciaország, Németország, Spanyolország és Belgium együttes eredménye. Európán belül Lengyelország és Magyarország veszélyeztetni látszik Németország, Anglia és Franciaország hagyományosan vezető pozícióját, amit elsősorban versenyképes munkaerő-költségeiknek köszönhetnek.

Az egy új üzemre jutó munkahelyteremtés tekintetében az első 10 európai ország között 6 közép- és kelet-európai ország található (Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Csehország, Románia, Törökország); a lista élén Anglia, Lengyelország és Franciaország áll.

Európában 2004-ben a 11,6 százaléknyi külföldi befektetést vonzó gépjármű, és a 10,9 százaléknyi befektetést vonzó high-tech volt a két legdinamikusabban fejlődő ágazat. A gépjármű-, iparcikk- és nehézipari ágazatokban Közép- és Kelet-Európa valódi alternatívát nyújt Kínához képest - írja a felmérés.

A vállalati döntéshozók túlnyomó többsége úgy véli, a nyugat-európai gazdaság húzóereje a jövőben a szolgáltatási és a szoftver-ágazatok lesznek. A vállalatvezetők azonban továbbra is szkeptikusak Európa vonzerejének növekedésével kapcsolatban: az elkövetkezendő 3 évre 37 százalékuk növekedést jósol, szemben a 2004-es 45 százalékkal.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Lengyel Tibor 2025. január. 08. 15:15

Orbán indiai csodadoktor kalauzánál 2 millió is lehet egy tisztítókúra, mégis milliárdos veszteséget halmozott fel a cége

Az ájurvédikus gyógyító, Krishna Kumar Gattyán Györggyel közös életmódcége masszázst, gyógyteát és tisztítókúrát árul, de kezdettől fogva veszteséges. Kumar saját cége még inkább: milliárdos mínuszt görget maga előtt, igaz, nemrég ezt a lyukat betömte. Gattyán a veszteségek ellenére megtartja a tulajdonrészét, és az is kiderült, miért éppen Kumarral állt össze.