2005. július. 01. 15:30 Utolsó frissítés: 2005. július. 01. 15:51 Gazdaság

Drámai a helyzet a berlini ingatlanpiacon

Berlinben tíz éve esnek az ingatlanárak, és a város ma már alig drágább, mint Budapest. Kínálatból is van bőven, lépten nyomon kiadó irodákat/lakásokat hirdető táblákkal lehet találkozni. Aki pedig egy berlini előtt szóba meri hozni az ingatlanpiacot, az máris hallgathatja a panaszáradatot - írja a Népszabadság.

Akik az egyesítés utáni eufóriában vásároltak ingatlant Berlinben, azok ma is csak 15-20 százalékkal olcsóbban tudnak túladni az ingatlanon. Berlinben a gazdasági stagnálás mellett a kereslet csökkenése és a kínálat állandó növekedése az egyik legnagyobb probléma. A volt NDK-ban 1,3 millió, Berlinben becslések szerint 160 ezer üres lakás vár gazdára - írja mai számában a Népszabadásg.

Mennyi az annyi?
Berlinben a bérleti díjak német viszonylatban is a legalacsonyabbak közé számítanak. Egy átlagos 70 négyzetméteres lakás bére rezsi nélkül 500-550 euró  - azaz 120 ezer forint - között mozog, és ha venni akarunk, akár már 100 ezer euró  - 25 millió forint - alatt megkaphatjuk. A négyzetméterárak használt lakásnál jelenleg 800 és 3000 euró (200 és 730 ezer forint) között mozognak, igaz, új építésűeknél extrém esetben a 4300 eurót is elérhetik. Új lakásra, főleg házra azonban egyre kisebb a kereslet, a sláger manapság a használt lakás, a fiatal családok esetében pedig a vágyak netovábbja a sorház, amit már akár 200 ezer euróért (50 millió forint) is meg lehet szerezni.
A szellemvárosra emlékeztető panelsorokat fokozatosan bontják, az emberek pedig általában jobb körülmények közé költöznek. A panelből régi bérlakásba, innen felújított vagy újonnan épített polgári lakásba, majd zöldövezeti sorházba. A felmérések szerint nemcsak a berliniek, hanem a németek sem laktak még ilyen "tágasan", fejenként csaknem 40 négyzetméter jut mindenkinek. 

Hiába alacsonyak német viszonylatban az ingatlanárak Berlinben, a helyi jövedelmi szinthez képest még mindig túlzottnak számítanak - derül ki a Deutsche Bank Research legfrisebb felméréséből. A fővárosban az elmúlt tíz évből hétben csökkent a gazdasági teljesítmény, a munkanélküliség 20 százalék körüli, és fogy a háztartások átlagjövedelme is - ennek egyik oka, hogy egyre több az egyfős háztartás - , így az ingatlanárak emelkedésére egyelőre nem lehet számítani.

A lap szerint a már most is drámainak tartott ingatlanpiaci helyzetet várhatóan súlyosbítja, hogy több amerikai ingatlankezelő társaság most kezdi piacra dobni az elmúlt években felvásárolt lakásait, és a kínálat bővülése tovább nyomja majd lefelé az árakat - kivéve talán egyes felkapott belvárosi és zöldövezeti környékeket. A tartósan alacsony árak viszont felkeltették a külföldiek érdeklődését. Tavasszal már osztrák, ír és olasz vásárlók jelentek meg a német fővárosban. A befektetők valószínűleg tíz-tizenöt éves távlatban gondolkodnak, és elképzelhetetlennek tartják, hogy Európa közepén, a sokszínű kulturális és társasági életéről híres Berlinben ne induljanak majd meg egyszer felfelé az árak. 
 

zöldhasú
Hirdetés