2005. június. 23. 14:02 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 23. 14:03 Gazdaság

Az FVM támogatja az EU cukorreformját

Magyarország egyetért a cukorreform szükségességével - közölte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM).

Csak a reform végrehajtásával biztosítható a termelés és fogyasztás egyensúlya, a termelés hosszú távú fennmaradása, a nemzetközi követelményeknek való megfelelés - olvasható a tárca közleményében.

Az FVM ezzel az Európai Bizottság által szerdán nyilvánosságra hozott cukor termékpálya szabályozás átalakítására vonatkozó javaslataira reagált. A Brüsszelben ismertetett cukorpiaci reformjavaslat szerint 2007. október 1-ig összesen 39 százalékkal csökkentenék a cukor árát.

Magyarország álláspontja szerint a reformot több lépcsőben - átmenet biztosítása mellett - középtávon kell megvalósítani.

A WTO illegálisnak nyilvánította az EU jelenlegi export támogatási gyakorlatát, a világpiacit meghaladó belső árak miatt import nyomás nehezedik a közösségi cukor piacra. Ezért elkerülhetetlen az árak és a termelés egyidejű csökkentése - áll a közleményben.

Az FVM egyetért a bizottság azon javaslatával, hogy az árcsökkentést a cukorrépa termelők esetében közvetlen kifizetésekkel, a nyersanyagként kukoricát felhasználó izoglükóz gyártóknál pedig a kvóta növelésével kompenzálják. Támogatja, hogy a termeléssel való felhagyás esetén mind a gyárak, mind a répatermelők egyszeri támogatást kapjanak.

A közleményben hangsúlyozzák: a kormány a bizottság javaslatairól azok elemzését követően az érintett szakmai szervezetek bevonásával alakítja ki álláspontját.

Az Európai Bizottság cukorpiaci reformjavaslatát viszont Magyarország számára kedvezőtlennek nevezte Koczka Zoltán, a Cukor Terméktanács titkára. A terméktanács titkára szerint a cukor árának 39 százalékos csökkentése 2007 október 1-ig a magyar cukor ágazat végét jelentené.

A piaci reformot követően ugyanis a jelenlegi éves 17,6 millió tonnás uniós cukortermelés 5-6 millió tonnával csökkenne. Ez pedig rendkívüli módon polarizálná az unió 21 cukortermelő országát, mert a tervezett reform kvótacsökkentést is maga után vonna.

Koczka szerint az árcsökkentést követő 385,5 eurós tonnánkénti cukorár esetén a magyar cukorgyártás rentabilitása erősen megkérdőjeleződne, ezért Magyarország számára csak a tervezettnél kisebb mértékű árcsökkentés, és a reform hosszabb időtartamú végrehajtása lenne elfogadható.

zöldhasú
Hirdetés