2005. június. 21. 08:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2005. június. 21. 08:38 Gazdaság

Soros: van esély egy forint elleni támadásra

Igen, lehetséges a forint elleni spekulációs támadás – jelentette ki a HVG kérdésére a Bécsben tartózkodó Soros György, a világhírű magyar származású amerikai milliárdos, filantróp, aki hatalmas vagyonát nagyrészt valutaspekulációból szerezte.

Az osztrák fővárosban a nyílt társadalomról előadást tartó Sorost a HVG tudósítója azzal a Kurier című osztrák napilapban megjelent amerikai prognózissal szembesítette, amely szerint az uniós válság a kelet-európai, mindenekelőtt a magyar valuta elleni spekulációs hozhatja magával.

Soros szerint a magyarországi viszonylag magas kamatok, s az euró gyengülése egyaránt kedvező feltételeket teremt az említett spekulációra. A valutatámadás koreográfiája szerint egyébként a befektetési alapok hitelt vesznek fel egy gyenge valutában, s a pénzt azonnal szilárd valutára, például dollárra váltják át. Ennek következtében a megtámadott valuta egyre gyengül. A spekuláció által célba vett valuták általában kötődnek egy irányadó, erős pénzhez, a kelet-európai valuták például az euróhoz. Hogy ez a kötődés szilárd maradjon, a megtámadott valutájú országok nemzeti bankjai arra kényszerülnek, hogy a valutát devizavásárlással támogassák. A harc odáig eszkalálódhat a hatalmas befektetési alapokkal szemben, hogy a kötést ki kell oldani, s a nemzeti valuta árfolyama lezuhan. A dollár a megtámadott valutához képest már sokkal többet ér, a hitelt az alapok dollárban törlesztik, s az adott ország kárára hatalmasat kaszálnak.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.