18 ezer pont fölé emelkedett a BUX - heti tőzsdei összefoglaló
A Budapesti Értéktőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX az elmúlt héten 3,19 százalékot emelkedett, 18193,46 ponton zárt pénteken.
Közepes forgalom mellett a hét elején erősödés, a közepén gyengülés jellemezte a piacot. A forgalom és a vételi kedv is pénteken erősödött meg érezhetően, aminek hatására 18 ezer pont fölé emelkedett az index értéke.
A hét legfontosabb belpolitikai eseménye, Sólyom László köztársasági elnökké választása nem volt különösebb hatással a részvénypiaci kereskedésre. A vezető papírok ára vegyesen változott: a Mol és az OTP erősödött, míg a Magyar Telekom és a gyógyszeripari részvények gyengüléssel zárták a hetet. A kis- és közepes kapitalizációjú részvények indexe, a BUMIX értéke 3,03 százalékkal 1559 pontra emelkedett.
A részvénypiac heti forgalma 79,97 milliárd forint volt, míg az előző héten 96,48 milliárd forint értékben születtek üzletek. A legnagyobb forgalma a Molnak volt, amely az összforgalom 37,4 százalékát adta. Az OTP 27,8 százalékkal, a Richter 12,6 százalékkal, a Magyar Telekom 9,3 százalékkal részesedett a forgalomból.
Mozgalmas hetük volt a gyógyszergyártóknak. A legnagyobb izgalmat az váltotta ki, hogy az orosz ingyenes gyógyszerprogram változása miatt a második félévben mind az Egis, mind a Richter a vártnál kevesebbet forgalmazhat e program keretében, néhány készítményük ugyanis lekerül az orosz "közgyógylistáról". Az év első három hónapjában mindkét gyártónak plusz bevételt hozott a listán szereplő gyógyszerek forgalma. A támogatás változás pontos részletei még bizonytalanok, ám a bejelentés jelentős visszaesést okozott a gyógyszergyártók árfolyamában, és a pénteki korrekció ellenére is mindkét papír gyengüléssel fejezte be a hetet. A Richter árfolyama 0,94 százalékkal 28035 forintra, az Egisé 0,17 százalékkal 17360 forintra csökkent.
A Richterrel kapcsolatban egy kedvezőtlen bírósági határozat is napvilágot látott a héten. Az amerikai Merck gyógyszergyár által indított szabadalmi perben a Fővárosi Bíróság ideiglenes intézkedésként eltiltotta a Richtert az idén áprilisban bevezetett csontritkulás elleni készítményének forgalmazásától. Az ítélet nem jogerős, a Richter fellebbez a döntés ellen.
A Mol a héten 6,28 százalékkal drágult, 16845 forinton zárt pénteken. Az OTP, amelynek besorolását felminősítette szerdán a Moody´s nemzetközi hitelminősítő, 3,94 százalékkal 6798 forintra erősödött. A Magyar Telekom részvényei 835 forintot értek pénteken, 0,95 százalékkal kevesebbet, mint egy héttel korábban.
Az FHB részvények névértéke 1000 forintról 100 forintra változott a pénzintézet idei éves rendes közgyűlésének döntése értelmében. Bár a tényleges részvénycserére csak június 14-én kerül sor, a T+3 napos tőzsdei elszámolás miatt csütörtök óta már a száz forint névértékű FHB részvényekkel kereskednek a BÉT-en. A papírok 1367 forintot értek pénteken, ami a tizedelést figyelembe véve 4,35 százalékos emelkedésnek felel meg.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.