2005. június. 06. 13:46 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 06. 13:49 Gazdaság

A Tesco feldarabolását javasolják

A Tesco feldarabolását javasolja egy brit üzleti kutatócég, amely szerint a legnagyobb brit kiskereskedelmi lánc hatalmas mértékű terjeszkedése most már a helyi szintű közösségeket és vállalkozásokat károsítja.

A New Economics Foundation nevű, a brit pénzügyminisztériummal együttműködő, de egyébként független gazdaságkutató központ hétfőn tette közzé azt a felmérését, amely 103 brit nagyváros és 27 londoni kerület központi bevásárló utcáinak képét hasonlította össze, abból a szempontból, hogy a nagy kiskereskedelmi hálózatok terjeszkedése milyen mértékben teszi egyformává a városközpontok utcaképét.

Ebből a szempontból a délnyugat-angliai Exeter bizonyult a legrosszabb "klónvárosnak", mert itt a fő bevásárló negyedben mindössze egyetlen független kiskereskedelmi egység maradt, az összes többi bolt a mindenhol máshol megtalálható láncok hálózatába tartozik.

A jelentés szerint Nagy-Britannia egésze a "klónvárosok" országává válik, mivel a nagy kiskereskedelmi hálózatok megfojtják a kis független vállalkozásokat, és teljesen egyformává szürkítik a bevásárló utcákat.

A New Economics Foundation igazgatója a jelentés kapcsán azt mondta a hétfői Financial Timesnak, hogy a Tesco piaci részesedése már "túlhaladta a fenntartható szintet", ezért a hálózatot fel kellene darabolni. Andrew Simms szerint a Tesco versenyellenes gyakorlatot folytat, egyebek mellett azzal, hogy kedvezőtlen szerződési feltételeket erőltet a beszállítókra.

A teljes brit lakosság 60 százaléka havonta legalább egyszer felkeres egy Tesco-üzletet, és a cég a brit szupermarket-piac 30 százalékát ellenőrzi.

A Tesco adó előtti eredménye a tavalyi pénzügyi évben 20,5 százalékkal 2,029 milliárd fontos rekordra nőtt, vagyis a cég óránként több mint 230 ezer font hasznot termelt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.