2005. június. 03. 13:18 MTI Utolsó frissítés: 2005. június. 03. 13:22 Gazdaság

Ecostat: átmeneti lassulás az ipari termelésben

Az év első három hónapjának adatai alapján az ipari termelés növekedésének átmeneti lassulását valószínűsíti az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet.

Az intézet legfrissebb Mikroszkóp című kiadványa azzal számol, hogy 2005 októberében az iparban a belföldi értékesítés 3 százalékkal, az exportértékesítés 6,8 százalékkal, az ipari termelés pedig 4,7 százalékkal lehet magasabb az előző év azonos időszakánál.

Prognózisuk szerint szeptemberben 4,5 százalékos bérfejlesztésre kerül sor a közszférában, így októberben a költségvetésben 10 százalékos, a versenyszférában pedig 6,5 százalékos keresetemelkedés várható az előző év azonos időszakához képest. Ugyanebben az időszakban a nemzetgazdaság egészében a bruttó átlagkereset 7,6 százalékkal emelkedhet.

Az Ecostat 2005 októberében mintegy 3,8 százalékos inflációra számít. Ugyanebben az időszakban a termelői árak szintje 4,3 százalékkal haladhatja meg az előző év azonos időszakának értékét.

Az idén az első félévében az import lassulása miatt várhatóan javul az áruforgalmi egyenleg, az év közepétől azonban az export fokozatos mérséklődésével a hiány emelkedhet.

A szolgáltatások külső egyensúlyi pozíciójában jelentős változásra az Ecostat nem számít. A jövedelemkivonás az idén is magas lehet, a lassan csökkenő belföldi és az emelkedő nemzetközi kamattrend miatt. A folyó hiány prognózisuk szerint idén is 7 milliárd euró közelében lesz. Ezt mintegy 300-400 millió euróval csökkenti a tőkemérleg egyenlege, így a tényleges külső finanszírozási igény 6,6-6,7 milliárd euró körül alakulhat.

Az államháztartás nominálisan növekvő finanszírozási igénye és a magas vállalkozói beruházási dinamika mellett – lényegi belső lakossági megtakarítás-növekedés híján – elkerülhetetlenül nő a folyó fizetési mérleg hiánya. A GDP arányos hiánymutató értéke a múlt évihez képest nem változik.

Az előrejelzés a BUX-index stagnálását valószínűsíti a következő hónapokban. A nyári holtszezonban visszaesést, majd ősszel emelkedést várnak, 2005. október végén 16 500 pont körüli BUX értéket tartanak a legvalószínűbbnek.

Nemzetközi összehasonlításban az éllovas BUX-indexet a cseh PX-50 és az orosz RTSI index követi 5 százalék körüli növekménnyel. A többi részvényindex többsége veszteséges, mert a részvénypiacokról jelentős tőkét csoportosítottak át az USA kötvénypiacaira a befektetők.

zöldhasú
Hirdetés