Egységesítenék az adóalap-számítást az uniós cégeknél
Három éven belül elkészülhetnek a társasági nyereségadó-alap kiszámítási módjának EU-szintű harmonizációs tervei, idézte a szerdai Financial Times Kovács Lászlót, az EU-bizottság vám- és adópolitikai biztosát.
A brit üzleti napilap szerint a magyar EU-biztos olyan egységes rendszeren dolgozik, amely a jelenleg országonként erős eltérő vállalati adóalap-kiszámítási módozatok helyébe lépne, csökkentené az adminisztratív terheket és megkönnyítené a határokon átnyúló vállalati tevékenységet.
Kovács egy svédországi szakkonferencián a Financial Times kérdésére azt mondta: szerinte - ha minden jól megy - három éven belül elkészülhet az új rendszer.
Az EU-biztos szerint az unióban jelenleg 25 különböző módon számítják ki a vállalatok nyereségadó-alapját, és ha sikerülne egyetlen EU-szintű szabályrendszert kidolgozni, az erősítené a versenyképességet.
Kovács szerint a 25 tagállam közül 20 támogatja az elképzelést. Hozzátette: arra számít, hogy a többiek is csatlakoznak, amint egyértelművé válnak az új rendszer üzleti előnyei.
A magyar biztos szerint az ellenzők attól tartanak, hogy a vállalati adóalap-harmonizáció a későbbi adókulcs-harmonizáció előkészítése, de sem a bizottságnak, sem neki személyesen nincsenek ilyen tervei.
A brit kormány azonban, amely az adópolitikát teljes egészében nemzeti keretek között akarja tartani, már Kovács László februári londoni tárgyalásain közölte az uniós adóügyi biztossal, hogy a vállalati adóalap-számítás egységesítéséről sem akar hallani.
London már az uniós alkotmánytervezet kidolgozásának idején is ragaszkodott a nemzeti vétó fenntartáshoz az uniós szintű adópolitikában; ez egyike volt azoknak a területeknek, amelyek köré a brit kormány, a hivatalosan is használt kifejezéssel szólva, át nem léphető "vörös vonalat" húzott.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.